SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Piyasalar S-400'ü takip ediyor

Piyasalar S-400'ü takip ediyor

17 Temmuz 2019 Çarşamba - 11:25

Piyasalar Türkiye-ABD arasındaki S-400 konusunu takip ediyor. Dolarda ABD Başkanı Donald Trump'ın kabine toplantısında Türkiye'nin S-400 alımına ve olası yaptırımlar konusunda Türkiye'nin tezine hak veren sözlerinin yansımaları izlenecek. 17 Temmuz sabahı dolar/TL 5.71 seviyesinde aşağı yönlü güne başladı. Dolar ve Euro da son durum ne? Yanıtı haberimizde...

Dolar/TL piyasaların 3 günlük tatilinde gerçekleşen yoğun haber akışına ve Fitch'in not indirimine rağmen sakin bir seyir izledi. TL'nin değer kazanarak kapandığı günün akşamında ise haber akışı devam etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının Ağustos 2018'de TL'deki değer kaybından bu yana döviz mevduat akışlarının desteğiyle döviz likidite zorluklarını aştığını ancak yatırımcı iştahının zayıflaması durumunda refinansman riskinin devam ettiğini belirtti.

S-400 tarafında ise Pentagon bir kez daha açıklamayı ertelerken vekaleten Savunma Bakanı olarak görev yapan Esper, "S-400 almak yanlış bir karardı. Türkiye bizi hayalkırıklığına uğrattı" dedi.

Başkan Donald Trump ise kabine toplantısında konuştu. Trump'ın G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin tezine hak verdiği görüşleri tekrarlaması dikkat çekti. 

SON DURUM

17 Temmuz sabahı dolar/TL dünkü hafif düşüşünü sürdürerek 5.70 altını zorluyor ve 5.7107 seviyesinde başladı.

Dolar şu dakikalarda 5,70 Euro ise 6,39 seviyesinden işlem görüyor. 

Trump kabine konuşmasında “Obama yönetimi Patriot sistemlerini Türkiye'ye satmadı. Türkiye’nin buna çok ihtiyacı olmasına rağmen satmadılar. Şu anda Türkiye'nin bize çok iyi davrandığı ve bizim başka bir füze sistemini satın almaya adeta zorladığımız için Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını satmayacağımızı söylediğimiz bir durumun içindeyiz. Ben diğer ülkeleri savunmam, Türkiye’yi de savunmam. Sadece Erdoğan’la iyi bir ilişkimiz var. Patriot sistemlerini almayı çok istedi. Ama gerçekten istemediği bir sistemi almak için Rusya ile anlaştı. Bir anda biz de dedik ki tamam size Patriot satalım. Rus füze sistemi satın aldığı için milyarlarca dolarlık uçağı şimdi satmamıza izin verilmiyor. Bu adil değil. İçinde bulundukları durum çok zor. Bizim de ABD olarak içinde bırakıldığımız durum çok zor. Buna rağmen çözmeye çalışıyoruz. Ne olacağını göreceğiz” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da yaptığı açıklamada "Nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok ve önceden de belirtemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap