SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Yüz binlerce kişinin gözü orada! Bugün belli oluyor

Yüz binlerce kişinin gözü orada! Bugün belli oluyor

09 Temmuz 2019 Salı - 11:03

Kamu işçisinin zam maratonu başladı. Yüz binlerce kamu çalışanının gözü toplu iş sözleşmesinde.

Kamuda çalışanların gözü Ankara'da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine çevrildi. Yaklaşık 200 bin kamu işçisi için pazarlık geçen hafta başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sendikaların taleplerini alırken, adil bir sonuca varılacağını söyledi. 
Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve  elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi  ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine  hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu.  Tarafların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev  sahipliğinde bugün saat 15.00'te ikinci kez bir araya geleceği öğrenilirken,  toplantıda hükümetin, Türk-İş'in talebine karşı zam teklifini sunması  bekleniyor. Teklifin ardından taraflar arasında görüşmeler zam oranı üzerinden  yürütülecek. Kamu işçileriyle ilgili söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların  toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin  çerçevelerini de belirlemesi açısından da önem taşıyor.
 
Türk-İş'in teklifi
 
Hükümet ve Türk-İş yetkilileri arasındaki ilk görüşmede Türk-İş Genel  Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair  taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a  sunmuştu.  Türk-İş'in, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı  ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah  payını içeren talebine karşılık Bakan Selçuk "İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan  işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca  ulaştıracağız." değerlendirmesinde bulunmuştu.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap