Mehmet Haberal, tutukluluk süresinin bitmesinin ardından ilk kez baba ocağı Rizenin Pazar ilçesine geldi.
rgenekon Davası kapsamında tutuklanan ve 4 yılı aşkın süre tutuklu kalan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, tutukluluk süresinin bitmesinin ardından ilk kez baba ocağı Rizenin Pazar ilçesine geldi.
Trabzon Havalimanındaki karşılama sonrasında yaklaşık 50 araçlık konvoyla Rizenin Pazar ilçesine gelen Haberal, burada sevgi gösterileri ile karşılandı. Kendisini ilçe merkezinde bekleyenlerle sohbet eden Haberal, ardından kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren Haberal Her zaman büyükbabam bana İstiklal Savaşını anlatırdı. Vatandan başka bir tek kelime etmezdi. Bu ülke yokluklarla kuruldu. Yol yoktu, okul yoktu hiçbir şey yoktu. Katırların sırtında seyahat ederdik. Şimdi Trabzon Havalimanından köyümüze 2 saatte çıkıyoruz. Hepimiz ülkemiz için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Ülkemizin kıymetini bilelim. Birbirimize inanalım, güvenelim. Kavga ile çekişme ile hiç kimse bir yere varamaz. Bu ülke bizim. Yükseltecek olan da biziz düzeltecek olan da biziz. Pazar, Hemşin, Rize ülkenin her tarafı, ülkenin geleceğine katkı sağlamak zorundayız. Yoksa başkalarına muhtaç olmaktan kurtulamayız dedi.
Konuşmasının ardından Mehmet Haberal, doğum yeri olan eski adı 'Haçapit', yeni adıyla Subaşı köyüne hareket etti.