Trabzonlu bu kadınlar evde çocuk bakıyor, inşaatta tuğla taşıyor, erkekleri hayrete düşürüyor.
TRABZON - İnşaatlarda tuğla taşıyan kadınlar hem şaşırtıyor hem de örnek oluyor. Kadınlar, tuğla taşıyarak aile bütçelerine katkıda bulunurken, işlerinin hiç de zor olmadığını ifade ediyor. Çarşıbaşı ilçesinde bir inşaatta tuğla çeken 4 kadın, çalışmalarıyla erkeklere adeta taş çıkartıyor. 3 çocuk annesi Emriye Güdü (50), 26 yıl önce bu mesleğe başladığını, hep inşaat sektöründe çalıştığını belirtiyor.
NERDE İŞ VARSA ORADALAR
Trabzon'ún ilçelerinin yanı sıra Rizede bile tuğla taşıdığını dile getiren Güdü, "26 yıldır tuğla işi yaptım. Trabzonun ilçelerinin yanı sıra Rizede bile tuğla taşımacılığı yaptım. Bu işe önceleri inşaatlara tuğla çekerek başladık. Kamyonlar geliyordu, biz de yükleyelim dedik ve bugüne kadar bu işi getirdik. Hiç zor olmadı. Şimdi bu işi kolayladık, tabii ki zorluğu da var. Ücretimiz de tatmin edici. İşe gitmediğimiz gün evde canımız sıkılıyor. 3 çocuğum var. Hem babaanneyim hem anneanne" dedi.
4 çocuk annesi Zülfiye Yanık da 7 aydır bu işi yaptığını dile getirdi. Ailesinin desteğiyle tuğla taşımacılığı yaptığını ifade eden Yanık, "İşimiz gerçekten zor. 4 çocuğum var. Evdekiler çalışmamı destekliyor. Ev işi de zor, bu iş de. Eşim de inşaatlarda çalışıyor" diye konuştu.
Hayatın zorlukları bellerini bükse de onlar yaşamlarından son derece memnun.