Trabzon'da Biyoteknoloji ve Biyoinovasyon üssü kurulması çalışmalarında gelinen nokta değerlendirildi.
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başkanlığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) binasında gerçekleştirildi.
10 MİLYON TL ÖDENEK
Kurulması planlanan biyoteknoloji ve biyoinovasyon üssünün bölge için önemli bir yatırım olacağını ifade etti. Vali Öz, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan Doğal Ürün Biyoteknolojisi Merkezi Projesinin Kalkınma Bakanlığınca desteklenmeye hak kazandığını ve proje kapsamında 10 Milyon TLnin KTÜye aktarıldığını söyledi. Vali Öz, konuşmasına şöyle devam etti: Biyoteknoloji uygulama alanı ve biyoinovasyon üssü kurulması ile ilgili çalışmalarda gelinen noktayı değerlendireceğiz. Valilik, belediye, üniversite, ticaret odası ve ilimizin diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak bir mekanizmanın kurulması ve geleceğe yönelik çalışmaların altyapısını oluşturacağız.
PROJELERE DESTEK
Biyoteknoloji uygulama alanı ve biyoinovasyon üssünün altyapısını, teknik donanımını ve işletim sistemini Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının güdümlü projesi ile tamamlamayı planladıklarını belirten Vali Öz, DOKA ile bölgemizde güzel projelere destek veriyoruz, güzel çalışmalar yürütüyoruz. Bundan sonrada inşallah o çalışmalarımız devam eder diye konuştu.