Trabzon Güzel Sanatlar Galerisinde 10 yılda 144 sergi açılırken, sergileri 240 bin 200 kişi ziyaret etti.
Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Güzel Sanatlar Galerisinde resim sergileri ilk sırayı aldı. Geleneksel olarak Trabzon sanatçıları resim sergisi 39 yıldır sürerken resim sergileri en çok ilgi gören sanat dalları arasında yerini korudu. Eserlerin çoğunu Karadeniz Bölgesi doğasını anlatan yağlı boya ve fotoğraf sergileri oluşturdu. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2012-2013 yılında desteklenen kazaziye, gümüş ve hasır işçiliği, hüsn-ü hat kursları Trabzon'da sürüyor.
Geleneksel el sanatlarından olan telkâri, kazazlık, keşan, peştemal gibi ürünler desteklenerek hem yaşatılması hem de bölgenin istihdamını sağladığı kaydedildi.