Trabzon'un AIDS artışında Türkiyede 5. sırada yer aldığı açıklaması tedirginlik yarattı.
Şükrü ÜÇÜNCÜ
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksalın "Trabzon, ülkemizde AIDS vakası gelme sıklığı bakımından ilk 5 il arasında yer alıyor. Maalesef bize 2012-2013 arasındaki 1 yıllık süre içinde gelen vaka sayısı, 10 yılda gelen vaka sayısının 4'te 1'i kadar" ifadesini kullanması kent genelinde tedirginlik yarattı. Köksal, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün 2001-2013 yılı verileri karşılaştırıldığında, dünyada 2001-2013 yılları arasındaki 12 yıllık dönemde yeni AIDS vakalarında yüzde 33 azalma görüldüğünü belirterek, "AIDS ile ilişkili ölümlerin ise yüzde 29 oranında azaldığını görüyoruz.
Çocuklarda görülme oranında da yüzde 52 azalma var. AIDS ilaçlarına erişimde ise yüzde 40'lık artış oldu. Bu azalmalar, hem korunma yollarının öğrenilmesine hem de tedavilere bağlı. Maalesef ülkemizdeki vakalarda artış var. Trabzon, ülkemizde AIDS vakası gelme sıklığı bakımından ilk 5 il arasında yer alıyor. Maalesef bize 2012-2013 arasındaki 1 yıllık süre içinde gelen vaka sayısı, 10 yılda gelen vaka sayısının 4'te 1'i kadar. Veriler bize gösteriyor ki 10 yıllık vaka sayısının yüzde 25'ini 1 yılda gördük" diye konuştu. Köksalın açıklaması sosyal medyada hızla büyüyünce Trabzonda yaşayan vatandaşlar tedirgin oldu.
BUNA ÇARE BULUN
Trabzonda esnaflık yapan Reşit Çakır, "Profesörün yapmış olduğu açıklama Trabzondaki vahim tabloyu göstermekte, buna uzmanların bir an önce el koyması gerek. Bir zamanların en temiz kenti bakıyorsunuz pisliğe bulaşmış durumda" dedi. KTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olduğunu ifade eden Ömer Faruk Kara da, "KTÜde okuduğum yıllarda ve öğrencilik dönemlerimde Trabzona gelen okul arkadaşlarım bana buraya gelince çok şaşırdık diye serzenişte bulunuyorlardı. Nedenini sorduğum zaman, Trabzonda bazı bölgelerde yapılan fuhşu bana gösteriyorlar" şeklinde konuştu. Yabancı kadınların bölgeye gelmeleriyle hastalığın arttığının altını çizen 50 yaşındaki Mahmut Lüleci ise "Sınır kapıları kontrolsüz olarak açıldı ve buradan sürekli olarak fuhuş yapmak için bölgemize insanlar geliyor. Bu durum da bölgede AIDS hastalığının artmasına neden oluyor. Buna hiç önlem alınmayınca KTÜdeki profesörler böyle açıklamalarda bulunuyorlar" dedi.