SON DAKİKA

Haber > Dünya > ABD'den grip salgını uyarısı: Mutasyona yatkın, okullarda yayılıyor!

ABD'den grip salgını uyarısı: Mutasyona yatkın, okullarda yayılıyor!

25 Kasım 2021 Perşembe - 14:03

ABD'de özellikle üniversitelerde hızla yayılan grip salgını üzerine CDC acil bir sağlık uyarısı yayınladı. Yapılan uyarıya göre vakaların yüzde 90'ı 5 ila 24 yaş arasındaki çocuklar ve genç yetişkinlerde görülüyor, H3N2 soyundan gelen grip türü mutasyona yatkın olduğu için özellikle tehlikeli.

ABD'deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) son haftalarda genç yetişkinler arasında Grip vakalarının arttığına dikkat çekerek acil  bir sağlık uyarısı yayınladı. CDC'ye göre, grip vakaları ulusal olarak  düşük sayılsa bile vakaların yüzde 90'dan fazlası 5 ila 24 yaş arasındaki çocuklar ve genç yetişkinler arasında görülüyor.

MUTASYONA YATKIN TEHLİKELİ BİR TÜR

Görülen grip vakalarının çoğu H3N2 soyundan geliyor. Sağlık uzmanlarının yaptıkları açıklamaya göre bu tür diğer grip türlerinden daha hızlı mutasyona uğrama eğiliminde olduğu için özellikle tehlikeli. H3N2'nin en son baskın suş olduğu 2017-18 grip sezonunda, ABD'de 710 bin grip bağlantılı hastaneye yatış ve 52 bin grip bağlantılı ölüm görüldü.

YÜZLERCE ÖĞRENCİNİN YAKALANDIĞI SALGIN

CDC, Michigan Üniversitesi'nde yüzlerce öğrencinin yakalandığı bir grip salgınını araştırıyor. Geçen ay diğer üniversite kampüslerinde de rekor sayıda grip vakası rapor edildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap