SON DAKİKA

Haber > Dünya > Azerbaycan, Zengilan kentini Ermenistan'ın işgalinden kurtardı!

Azerbaycan, Zengilan kentini Ermenistan'ın işgalinden kurtardı!

20 October 2020 Tuesday - 15:28

Azerbaycan ordusu Zengilan kentini Ermenistan'ın işgalinden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zengilan kent merkezi ve 6 köyü ile Fuzuli, Cebrail ve Hocavend'e bağlı 18 köyün işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan ordusu Fuzuli'nin 6, Cebrail'in 7, Hocavend'in 5, Zengilan'ın 6 köyünü Ermenistan'ın işgalinden kurtardı.

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak, Fuzuli ilinin Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail ilinin Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend ilinin Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli  ve Veng köylerinin işgalden kurtarıldığını duyurdu.

Aliyev, Hocavend'in Veng köyünün ismini Çınarlı olarak değiştirdiğini kaydetti.

Azerbaycan ordusunun Zengilan ilinin topraklarını da kurtarmaya başladığını bildiren Aliyev, kent merkezi ile Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan ve Muganlı köylerinin artık Azerbaycan'ın kontrolünde olduğunu bildirdi. 

STRATEJİK KENT ZENGİLAN

27 sene sonra kurtarılan Zengilan şehri işgal altındaki Karabağ bölgesinin İran'a sınır noktasında bulunuyor. Azerbaycanlı gazeteci Ceyhun Aşirov, Ermenistan'ın lojistik desteğini Zengilan koridorundan sağladığını açıklamıştı. Askeri kaynaklar, Zengilan bölgesinin ele geçirilmesinin zaten direnemeyen Ermenistan ordusu için büyük bir darbe olacağını belirtiyor.

1-20201020145257.jpg

ASKERLERDEN BİRİ KONUŞTU

Kameralara konuşan askerlerden biri, "Sayın Cumhurbaşkanım, Başkomutanım. Emrinize uygun olarak Zengilan kenti ve çevresindeki köyler işgalden kurtarılmıştır. Halihazırda Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan. Karabağ Azerbaycan'dır." dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Ali
1 ay önce
Allah Azerbaycan'ın yardımcısı olsun! Tez zamanda bütün Azerbaycan topraklarını azad görmek istiyoruz.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap