SON DAKİKA

Haber > Dünya > Fransa'da Zouaves Paris’in liderine hapis cezası

Fransa'da Zouaves Paris’in liderine hapis cezası

21 Ocak 2022 Cuma - 19:42

Fransa’da tecilli hapis cezaları da bulunan feshedilen aşırı sağcı grup Zouaves Paris’in lideri Marc de Cacqueray-Valmenier, 1 yıl hapse mahkum edildi.

Ülke basınındaki haberlere göre, aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour’un aralık ayında düzenlediği mitingde şiddete başvurduğu için gösterilere katılması yasaklanan Cacqueray-Valmenier, 15 Ocak'ta aşı karşıtı gösteriye katıldığı için gözaltına alınmasının ardından dün tutuklandı.

Tutuklu bulunan Cacqueray-Valmenier’e, Haziran 2020’de Paris’teki faşizm karşıtı bir bara beyzbol sopaları ve göz yaşartıcı gazlarla düzenlenen saldırıyla ilgili olarak 1 yıl hapis cezası verildi.

Zemmour’un mitingindeki şiddet olayları sonrası, ZVP 5 Ocak’ta bakanlar kurulu kararıyla feshedilmiş, Cacqueray-Valmenier’e gösterilere katılma yasağı getirilmişti.

Cacqueray-Valmenier, aralık 2018’deki bir Sarı Yelekliler gösterisindeki şiddet olaylarıyla ilgili olarak 6 ay tecilli, bar saldırısıyla ilgili olarak da 10 ay tecilli hapis cezasına çarptırılmıştı.

ZVP’nin lideri Marc de Cacqueray-Valmenier, geçen yıl Azerbaycan-Ermenistan savaşında, Ermenistan saflarında savaşmak için Dağlık Karabağ’a gittiğini duyurmuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap