SON DAKİKA

Haber > Dünya > İngiltere Putin'in Ukrayna planını açıkladı

İngiltere Putin'in Ukrayna planını açıkladı

23 Ocak 2022 Pazar - 15:32

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Putin'in Ukrayna’da Rus yanlısı bir yönetim kurmayı planladığı iddia edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya yönelik çok ciddi suçlamalarda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediği ve Rus istihbaratının planın bir parçası olarak bazı eski Ukraynalı politikacılarla temas halinde olduğu ibelirtildi.

YEVHEN MURAYEV İDDİALARI

Söz konusu suçlamalara ilişkin herhangi bir kanıt öne sürmeyen İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev’i Rus yanlısı hükümetin potansiyel lideri olarak gördüğüne ilişkin bilgiler elde edildiğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss konuyla ilgili, "Kremlin'in Ukrayna'da Rus yanlısı yönetim kurma planına izin vermeyeceğiz. Kremlin, askeri harekatın büyük bir stratejik hata olacağını ve İngiltere ile ortaklarının Rusya'ya ciddi bir bedel ödeteceğini biliyor" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ayrıca Rus istihbarat servisleriyle bağlantıları olan eski Ukraynalı politikacılar hakkında bilgi sahibi olduğunu ve beş kişinin listelendiğini söyledi.

Açıklamada, 'Bunlardan bazılarının şu anda bir saldırı planlamasına dahil olan Rus istihbarat görevlileriyle bağlantısı var' denildi.

MURAYEV DIŞINDA 4 İSİM DAHA  AÇIKLANDI

İngiltere Dışişleri, 4 Ukraynalı politikacının daha ismini vererek Rus istihbaratının, bu dört kişi dahil olmak üzere çok sayıda eski Ukraynalı politikacıyla bağlantılarını sürdürdüğü istihbaratına sahip olduklarını vurguladı.

İsmi açıklanan 4 Ukraynalı politikacılar arasında; eski Ukrayna Başbakan Vekili Serhiy Arbuzov, eski Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve eski Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviçin özel kalem müdürü Andriy Kluyev, eski Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) eski Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich ve 2010-14 yılları arasında görev yapan eski Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov bulunuyor.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya ise İngiltere’nin iddialarını “dezenformasyon” olarak nitelendirerek, İngiltere ve NATO’yu Ukrayna konusunda gerilimi arttırmakla suçladı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap