SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ayasofya'da gizemli olay! Taşın arasından İbranice yazı çıktı

Ayasofya'da gizemli olay! Taşın arasından İbranice yazı çıktı

25 Kasım 2021 Perşembe - 13:13

Yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii'sinde gizemli olay. Mermer bloktan İbranice yazıların olduğu kağıtlar ortaya çıktı. Savcılık soruşturma başlattı.

Danıştay kararıyla geçen yıl 24 Temmuz'da yeniden ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde inanılmaz bir olay.  Ayasofya Camii'nde bir mermer bloktan İbranice yazıların olduğu kağıtlar bulundu. Cemaat hemen polise haber verdi. Polis taşın altında poşet içerisine gizlenmiş, İbranice yazılı parşömen ve farklı desenler çizilmiş kağıt parçaları buldu.

Polisler, Ayasofya Camisi'nin içerisinde yaptığı incelemede duvarın altı kısmında yaklaşık 30 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre uzunluğundaki bir taşın yerinden çıkarılarak gizemli parşömenlerin arkasına gizlendiğini ortaya çıkardı.

5 parça halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi.

Olay savcılığa aktarıldı.

Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, taşın ardından çıkanların tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi ve yazılarda ne yazıldığının tespiti için İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğüne yazı yazdı. Bulunan yazılarla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.


Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap