SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet ''aşı orucu bozmaz'' dedi; ilahiyatçılar ayaklandı!

Diyanet ''aşı orucu bozmaz'' dedi; ilahiyatçılar ayaklandı!

07 Nisan 2021 Çarşamba - 11:42

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 'aşı orucu bozmaz' açıklaması tartışma yarattı. İlahiyatçı Osman Ünlü ve Prof. Dr.Ahmet Şimşirgil, Diyanet'e çok sert tepki gösterdi.

İlahiyatçı Osman Ünlü ve Prof. Dr.Ahmet Şimşirgil TGRT Haber canlı yayınında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "aşı orucu bozmaz" fetvasına sert tepki gösterdi.

Osman Ünlü, Diyanet'in "aşı orucu bozmaz" fetvasının tamamen dini dayanaktan yoksun olduğunu ve aşının orucu bozacağını iddia ederken, Diyanet'in bir devlet kurumu olarak asılsız bilgileri din adına topluma dayatamayacağını belirtti.

Osman Ünlü, "Dürüst değiller, Neye dayanarak bu fetvaları veriyorlar? Namaz saatleriyle oynuyorlar, imsak, iftar saatleriyle oynuyorlar. Aşı orucu bozar. Din hakkında kendi yorumunu din diye anlatanlar da toprağın altına girecek. Allahü Tealanın diniyle oynayanları Allah affetmez. Bugün Diyanet kadrolarında vazife alanlar, sağdan soldan uydurulan bilgileri milletin önüne din diye koyanlar hiç mi korkmuyor ölümden ya.. Diyanetin dini bozma yetkisi yoktur. Biz bunları söylemezsek dilsiz şeytan oluruz." diye konuştu.

Ünlü, aşı olan kişinin bir gün kaza orucu tutması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr.Ahmet Şimşirgil de aşının akşam olunabileceğinin altını çizdi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz." ifadelerinde bulunmuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

inquisitive
3 gün önce
ortacag engizisyon tartismalari, geri ulkenin geri gundemi, kimin umurunda bu belescilerin ne fetva verdigi, millet onlari dinleyip hayatini tehlikeye mi atacak sanki, bozar dese ne, bozmaz dese ne.
Serkan
4 gün önce
Hırsızlıklarda, yolsuzluklarda, çoçuk tecavüzlerinde nerde idiniz. Ülkemizde bir sürü din taciri varken neden çıkıpta bu İslam da yok diye açıklama yapmadınız.
SELO
4 gün önce
Yaşar Nuru hoca,ilim irfan deryası bir üstad idi. Rahmetlide gram yobazlık yoktu...Mekanı cennet olsun...
Doğru söz
3 gün önce
Amin
halil
4 gün önce
Nurlar içinde yat Yaşar Nuri hoca ne de güzel anlatmıştın.."Allah ile aldatmak"

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap