SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ergenekon kumpasının hakimlerinin ve savcılarının duruşmasında gerginlik: “Devleti itham ediyorsunuz”

Ergenekon kumpasının hakimlerinin ve savcılarının duruşmasında gerginlik: “Devleti itham ediyorsunuz”

13 Haziran 2019 Perşembe - 12:29

FETÖ'nün Ergenekon kumpasının hakimlerinin ve savcılarının yargılanmasına devam ediliyor.

Ergenekon kumpası hakimlerinin ve savcılarının yargılanmasına devam edildi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görülen davanın bugünkü celsesinde sanıklardan Mehmet Fatih Uslu savunmasını yaptı. Uslu, uzun süreceği için savunmasını oturarak yapmak için izin istedi. Başkan Haydar Metiner'in bu izni vermesinden sonra Uslu, sözlerine şöyle başladı:

"Daha önce diğer sanıkların hepimiz adına savunma yaptığı söylendi. Benim kimsenin savunmasına ihtiyacım yok, ben kendimi savunurum."

Araya giren Başkan Metiner, bunu kendisinin söylediğini hatırlatarak, "Bu değerlendirmeyi mi, diğer sanıkların beyanlarını mı kabul etmiyorsunuz?" diye sordu.

Uslu'nun, "O değerlendirmeyi kabul etmiyorum" cevabı üzerine Başkan Metiner, "Ben de o değerlendirmeyi tekrar ediyorum" dedi.

GERGİNLİK ÇIKTI

Bu gerginliğin hemen ardından Uslu'nun, trafik kazasında eşini kaybeden sanıklardan Mehmet Ali Pekgüzel'e başsağlığı dilerken kullandığı ifadeler ikinci bir gerginliğe yol açtı.

İşte o diyaloglar:

Uslu: Öncelikle Mehmet Ali Pekgüzel'in eşine rahmet, Pekgüzel ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum. Eğer bu kazaya katkısı olan varsa, Allah'ın aynı acıyı onlara da yaşatmasını temenni ediyorum.

Başkan Metiner: Bu konuda bir düşünceniz mi var?

Uslu: Varsa dedim.

Başkan Metiner: Böyle bir iddianız varsa söyleyin. Yoksa kimseyi itham edemezsiniz.

Uslu: Varsa dedim.

BAŞKAN METİNER: “DEVLETİ İTHAM EDİYORSUNUZ”

15 Temmuz'dan sonra hakkında yakalama kararı olduğunu öğrenince Kütahya Savcılığına teslim olduğunu, dosyasında hiçbir suç olmadığı için de serbest bırakıldığını anlatan Uslu, ifadesini alan Kütahya Başsavcısıyla arasında geçen bazı diyalogları aktarınca, Başkan Metiner, o savcının ismini sordu. Gözaltına alınıp, tutuklanacak hakim ve savcıların listesinin çok önceden hazırlandığını ve asıl "Kumpas"ın bu olduğunu iddia eden Uslu, neden kaçma teşebbüsünde bulunduğunu şöyle açıkladı:

"Kaçacak olsam, darbeden sonra tutuklanacağımı bile bile teslim olmazdım. Serbest kaldıktan sonra itiraz üzerine hakkımda tutuklama kararı verildiğinde Ergenekon'da yargılanan TEM Müdürünün, 'O gelince, görecek' dediğini duydum. Ayrıca işkence ve kötü muamele haberleri geliyordu. Can güvenliğim ve vücut bütünlüğümden endişe ederek, teslim olmadım."

İşkence suçlarına kendi dairelerinin baktığını hatırlatan Başkan Metiner, Uslu'nun bu iddiasına şöyle tepki gösterdi:

"Bunun olmadığı veya çok istisnai bir hal aldığı yönünde istatistikler var. Devleti itham ediyorsunuz, bunu da kayda geçirmek durumundayım. Siz hakimlik yapmış bir kişi olarak söylentilere itibar etmeyin."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap