SON DAKİKA

Haber > Gündem > OECD’nin bu araştırması aslında Türkiye’nin kıskanılmadığını gözler önüne serdi

OECD’nin bu araştırması aslında Türkiye’nin kıskanılmadığını gözler önüne serdi

22 Temmuz 2021 Perşembe - 12:18

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) gençlerin pandemide yaşadığı ekonomik sorunları merceğe alan son araştırması, Türkiye’de 4 gençten 3’ünün ekonomiye dair endişe içinde olduğunu ortaya koydu.

OECD’nin son araştırması Türkiye'de gençlerin yüzde 70'inin ekonomik endişe içinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmada gençlerin en çok ekonomik sorun yaşadığı ülkeler ise şöyle sıralandı: Şili, Meksika, Slovenya ve Türkiye. 

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, araştırmada gençlere “Ailenizin ve kendinizin ekonomik durumuna dair az veya çok endişeniz var mı” diye soruldu. Türkiye'de 4 gençten neredeyse 3'ü “Evet, endişeliyim” yanıtı verdi. Araştırmada, evlerinde en az finansal sorun yaşandığını söyleyen gençlerin ise Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda'da (Yüzde 20'den daha az) yaşadığı ortaya çıktı.

Türkiye'deki gençlerin yüzde 30'u bu süreçte akıl ve ruh sağlığını kaybettiğini belirtirken Türkiye bir tek bu alanda OECD ortalamasının altında kaldı. OECD içinde pandemi sürecinde genç kadınların akıl sağlığının erkeklere oranla çok daha fazla bozulduğu verisi de dikkat çekti.

OECD'nin 18-29 yaş arası gençlerin katılımı ile yaptığı araştırmaya göre pandemide gençler ağır bir işsizlik baskısı altına girdi. İş kayıpları ile artan ekonomik sıkıntılar gençleri ciddi bir şekilde endişelendiriyor. Araştırmada özellikle düşük sosyal sınıflardaki genç insanların ağır bir şekilde etkilendiğini ortaya koyan araştırmaya göre bu kesimden her 5 gençten biri iş kaybına uğradığını söylerken, orta sınıfta bu oran 8'de 1'e düşüyor. Global araştırmada üç gençten birinin finansal sıkıntı içinde olduğu ortaya konuyor.

Beğendim
2
Sevdim
2
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Fırtına Kuşu
10 gün önce
Bizi kıskanmadıkları için coğrafyamıza karşı her türlü fitne, fesat uygulanmıyor. Zaten, ülkemiz Afrika'nın en güneyinde. Anadolu, tarih ve turizm cenneti de değil, Biz de hakkaten, sizin tarif ettiğiniz gibi Cahil insanlarız. Sizin gibi ultra akıllılar da bizim gibi cahil insanlar tarafından yönetiliyor. Belki tersi de doğrudur. Belki Cahil dediğiniz bizler, Ultra Akıllı; Ultra akıllı dediğimiz sizler, Kör Cahilsiniz. Hangisi doğru?
Doğru söz
11 gün önce
Eeeee zaten RTE " Dünya bizi kıskanıyor" sözlerini cehalete hitapta söylüyor. Elbette ki sefil yandaş medya da o yönde yayınlarla milleti uyutarak suç işliyor. Cehalet bilmez ama medya bilir. Bilerek halkı kandırmak suç olmalı. Ve suçtur. Hele somut veriler ortada iken ... verilere dayanmayan yayınlar suç olmalı. Hele verileri saptırarak yapılan 2 kat suç olmalı... .

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap