SON DAKİKA

Haber > Gündem > Özgürlük sıralamasında Türkiye dünyada sonuncu oldu

Özgürlük sıralamasında Türkiye dünyada sonuncu oldu

04 Mart 2021 Perşembe - 13:12

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin de damga vurduğu 2020 yılında ülkelerdeki özgürlük ve demokrasi durumuyla ilgili raporunu yayınladı.

Rapordaki grafiğe göre, Türkiye son 10 yıl içinde en büyük gerilemenin görüldüğü ülkeler arasında Mali'den sonra ikinci sırada yer aldı.

Türkiye bu yıl da özgür olmayan ülkeler kategorisinde yer alırken, raporda Türkiye'nin 10 yıl içinde toplam 31 puan gerilediği belirtildi.

Amerikan'nın Sesi'nin haberine göre; raporun Türkiye bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk siyasetinde önemli bir güç sahibi olmaya devam ettiği; ancak 2019 yılındaki yerel seçimlerde muhalefet partilerinin kazandığı zaferin ve koronavirüs salgınının zorda olan ekonomi üzerindeki etkisinin hükümeti muhalefetin baskılanmasına ve kamuoyunda tartışmaların kısıtlanmasına teşvik ettiği belirtildi.

"Bağımsız basın baskı altında"

Türkiye'de ana akım medyanın özellikle de televizyon yayıncılarının hükümetin duruşunu yansıttığı ve sık sık benzer manşetlerin atıldığı kaydedildi. Bazı bağımsız gazete ve internet siteleri faaliyetlerine devam etse de bunların büyük bir siyasi baskı altında oldukları ifade edildi.

Türk vatandaşlarının görüşlerini yakın çevrelerinde açık bir şekilde dile getirdikleri; ancak sosyal medyadaki paylaşımları ya da kamuoyunda söylediklerine dikkat ettikleri belirtildi.

2020 yılında yüzlerce sosyal medya kullanıcısının koronavirüs salgınıyla ilgili ''provokatif'' olarak nitelenen paylaşımlar sebebiyle gözaltına alındıkları ve bazılarının da ekonomi, terörizm ya da askeri operasyonlar gibi konularda düşüncelerini dile getirdikleri için gözaltına alındıkları ya da yargılandıkları kaydedildi.

"Otoriter devletlerin askeri güç kullanması demokratik normlardaki çürümenin sonucu"

Freedom House, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede, otoriter yönetimlerin genişlemesinin ve uluslararası arenada önemli demokrasilerin gittikçe azalan ve tutarsız bir şekilde varlık göstermesinin, insan hayatı ve güvenlik konusunda somut etkileri olduğunu, buna siyasi anlaşmazlıkların çözümü için sık sık askeri güce başvurulmasının da dahil olduğunu belirtti.

Raporda Libya ve Yemen gibi uzun süredir devam eden çatışmaların şiddetlendiği, Etiyopya liderinin Tigray'da, Azerbaycan liderinin de Dağlık Karabağ'da savaş başlattığı, bu ülkelerin sırasıyla Eritre ve Türkiye'den destek aldıklarına da değinildi.

Raporda otoriter devletlerin askeri güç kullanması dünya genelinde demokratik normlarda çürüme yaşandığının bir diğer sonucu olarak değerlendirildi

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
1
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Bilal Bilgin
1 ay önce
Aha bir FETÖ ağzı daha!!
zekai
1 ay önce
benim ankette de 1 sirada,ya birakin bu isleri ,kafami buluyorsunuz okuyucuyla
K.Atamer
1 ay önce
Ne mutliki size şerin içindeki birlikler sizi çok memnun edebildi.Bu yü,den sür manşet ile kendi kendinizi tatmin edersiniz.Ne tuhaf ne gafil bir haber anlayışınız var.Bu ülke 70 yıldır görüp göreceği en özgür zamanını yaşıyor.
Doğru söz
1 ay önce
Geçek bu iken AKP'lilerin Reyisi Demokrasiyi kendi getirdi diyor! Güler misin ağlar mısın?
Oğuzhan Yılmaz
1 ay önce
Erdoğan ve millet darbeye direnmeseydi, CHP liler gibi evde oturup film izler gibi milletin direnişini ve can verişini izleseydi, YPGPKK ya demokratik güçler deseydi, darbe yapanlara "iyi yaptınız ne yaptıysanız yanınıza kardır elinizi kolunuzu sallaya buyurun Türkiyede gezin yine darbe yaparsanız sizi görmeyiz!" deseydi özgürlük sıralamasında ilk 5 te olurduk. BATININ ADALETİNİ DOĞU AKDENİZ'DE EGEDE ve F-35 leri bize nasıl vermediğinde gördük. Batı alsın bu listeyide temizlik bezi yapsın! Canınız cehenneme!!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap