Atasu'da doluluk oranında geçtiğimiz yıllara göre düşüş, geçtiğimiz aylara göre ise artış yaşanıyor.
Trabzon'un içme suyunu karşılayan Atasu Barajı'nda doluluk oranında geçtiğimiz yıllara göre düşüş, geçtiğimiz aylara göre ise artış yaşanıyor. DSİ Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, Mayıs ayı sonu doluluk oranı yüzde 67 olarak ölçülürken, Baraj Rezervuarı'nda 24 milyon metreküp su bulunuyor. Mart ayı sonunda yüzde 52lere düşen doluluk oranı Nisan ve Mayıs aylarının nispeten yağışlı geçmesi nedeniyle yüzde 67ye ulaşırken, Atasu Barajı'nda minimum su kotunun 44 metre yukarısında bulunduğu ve bu miktarın Trabzon için bir sorun yaşanmayacağının göstergesi olduğu belirtiliyor.
Bu yıl tüm ülkede yaşanan kuraklığın ve yağışsız periyot Doğu Karadeniz Bölgesi ve Trabzon'u da etkilerken, geçtiğimiz yıl Mayıs ayı sonlarında Atasu Barajı'nda doluluk oranının yüzde 90 seviyelerinde olduğu ancak bu yıl bu oranın yüzde 67'lere gerilediği ifade ediliyor. Toplam gövde yüksekliği 118 metre ve gövde hacmi 4 milyon 650 bin metreküp olan Atasu Barajı'nda, 35 milyon 750 bin metreküp su depolanabiliyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonun Ortahisar, Akçaabat ve Yomra ilçelerinin su ihtiyacını karşılayan Atasu Barajındaki su doluluk oranı yüzde 70'ler seviyesine yaklaştığını söyledi. Trabzonda bir su sıkıntısının yaşanmayacağını ifade eden Gümrükçüoğlu, tüm ülkede yaşanan kuraklığın ve yağışsız periyodun barajın doluluk oranı açısından beklentiler çerçevesinde olduğunu kaydetti.
Gümrükçüoğlu, son iki aydaki yağışlarla birlikte barajdaki su seviyesinin yüzde 50ler seviyesinden yüzde 70ler seviyesine ulaştığını ifade ederek, Atasu Barajındaki toplam derinlik 110 metredir. Şu an itibariyle derinlik oranı 95 metredir. Bugün itibariyle barajdaki kapasitemiz çok yüksek seviyededir. Bilindiği gibi Atasu Barajı Şimşirli ve Galyan derelerinden beslenmektedir. Şuanda o derelerimizin barajımızı desteklemesi sürmektedir dedi.
Atasu Barajındaki yaşanabilecek bir sorunun ardından Değirmendere suyundan yararlanılabileceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, Atasu Barajı'nda herhangi bir tadilat inşaatı gerektiğinde bile bu zamana kadar ki dönemlerde buradaki suyu şehre vermeyi bırakıp ondan önceki dönemlerdeki Değirmendere suyumuzdan şehre vermeyi sürdürdüğümüz dönemlerde olmuştur. Bu münasebetle herhangi bir sıkıntının Atasu Barajı'nda olması halinde bile Değirmendere ana suyumuzu Esiroğlundaki arıtma tesislerinden geçirerek her zamanki gibi şehre su vermemiz mümkün olabilir şeklinde konuştu.