SON DAKİKAHaber > Trabzon > Başkan Kaya: “Şehrimiz, KTÜ’nün birikiminden yararlanmalıdır”

Başkan Kaya: “Şehrimiz, KTÜ’nün birikiminden yararlanmalıdır”

20 Mayıs 2024 Pazartesi - 17:15
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) 69. kuruluş yıl dönümü törenine katıldı.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Türkiye’nin en eski üniversitelerinden olan KTÜ’nün kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, “Üniversitemizin bu birikiminden şehrimizin faydalanması gerekir. Bu anlamda Ortahisar Belediyesi olarak bize hangi görev ve sorumluluk düşüyorsa mutlaka bunu gereğini yerine getireceğiz” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) 69. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Tören öncesinde ‘Bilim, Kültür, Sanat Haftası 20 Mayıs Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri’ kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri tarafından hazırlanan tabloların yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Başkan Kaya: “Şehrimiz, KTÜ’nün birikiminden yararlanmalıdır”

Programa; Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, siyasi partilerin il başkanları, öğretim görevlileri ve öğrenciler, STK temsilcileri ve emekli öğretim görevlileri katıldı.


“KTÜ’NÜN BİRİKİMİNDEN ŞEHRİMİZ FAYDALANMALI”
Törende yaptığı konuşmada, üniversite ve yerel yönetimlerin işbirliğinin yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken Başkan Kaya, “Öncelikle sizlere Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden mezun olmanın gururuyla sesleniyorum. Trabzon denince akla önce Trabzonspor ve birçok şey gelir ama önce Karadeniz Teknik Üniversitesi geliyor. Dolayısıyla üniversitemiz, hem kentimize, hem bölgemize çok şey katmıştır. Özellikle yerel yönetimlerle üniversitelerin işbirliğinin çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Bugüne kadar işbirliği elbette yapıldı ama bunun çok yeterli olduğu kanaatinde değilim. Üniversitemizin birbirinden değerli akademisyenleri, öğretim görevlileri, birbirinden değerli aydınları, düşünce insanları var. Şehrimizin, bu birikimden mutlaka faydalanması gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda Ortahisar Belediyesi olarak bize hangi görev ve sorumluluk düşüyorsa, mutlaka bunun gereğini yerine getireceğiz. Ve şehrimizin geleceğine ilişkin, bugününe ilişkin bütün projelerde, işlerde üniversite belediye işbirliğini öne çıkararak akıl ortaklığı içinde işler yapma gayretinde olacağız” dedi.

Başkan Kaya: “Şehrimiz, KTÜ’nün birikiminden yararlanmalıdır”

“MEYDAN İLE KTÜ ARASINDA ULAŞIM KORİDORU OLUŞTURULMALI”

Meydan ile KTÜ arasında bir ulaşım koridoru oluşturulması gerekliliğinin altını çizen Başkan Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“KTÜ mezunu bir insan olarak özelikle üniversite kent ilişkilerinin çok daha iyi olması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Öğrenciliğimde hep aklımdan şu geçerdi. Bazen o yokluk günlerinde buradan Meydan’a yürümek zorunda kalırdık ama buradan meydan giderken sahilin, Değirmendere’nin trafik karmaşası içinde hep şunu düşünürdüm. ‘Kız öğrenciler nasıl Meydan’a gider, bu kargaşanın bu keşmekeşin içinde?’… Bir erkek öğrenci olarak biz bunun zorluğunu yaşarken, onlar nasıl bunun atından kalkar? Büyükşehir Belediye Başkanımız burada, Rektörümüz burada, aslında üniversitemizden Meydan’a kadar bir koridor oluşturup öğrencilerimize kolayca ulaşım imkânı sağlayabiliriz. Meydan’dan da buraya vatandaşlarımızın kolayca ulaşabileceği bir koridor oluşturulması gerektiğine inanıyorum. Bunun şehirle üniversite asandaki bu işbirliğinin gelişmesi adına da katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

GENÇLERE, ATATÜRK’Ü ÖRNEK GÖSTERDİ

“Dün 19 Mayıs’ı kutladık. Bu toprakları bize vatan yapan, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattılar ve aşılmayacak hiçbir zorluk olmadığını, hem milletimize hem de bütün dünyanın mazlum milletlerine gösterdiler. ‘Umutsuzluk yoktur, umutsuz insanlar vardır’ diyen büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bütün o umutsuzluklar içinde umut yaratarak, işgal altındaki bu topraklardan düşmanları kovarak bu vatanı bizlere emanet ettiler.”

Başkan Kaya: “Şehrimiz, KTÜ’nün birikiminden yararlanmalıdır”


“SEVGİLİ GENÇLER ASLA YURTDIŞINA GİTMEYİ DÜŞÜNMEYİN”

Başkan Kaya, konuşmasının son bölümünde yurt dışına gitmek isteyen gençlere seslenerek şöyle konuştu:

“Gençler, sizlere buradan şu mesajı vermek istiyorum. Özellikle son dönemde duyduğumda çok üzüldüğüm bir şey bu… Devletimiz siz değerli gençleri, bizleri yetiştirmek için çok büyük emekler sarf ediyor, çok büyük yatırımlar yapıyor. Ama birçok gencimiz geleceğini dışarıda arama gayreti içine girmiş. Özellikle son dönemin moda tabirlerinden biri oldu. Birçok gencimiz ‘ben mezun oldum, iş bulamam, mücadele etmekten vazgeçiyorum, kendini yurtdışına nasıl atabilirim’ düşüncesi içinde. Sevgili gençler, asla bunu düşünmeyin. Bu toprakları bize vatan yapan insanlar, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, o yokluklar içinde, o kıt kanaat olanaklar içinde mücadele ettiler, göğüs gerdiler. Umutsuzluğu umuda çevirdiler ama gitmeyi, pes etmeyi hiç düşünmediler. Bu hepimize ders olsun diyorum. Hepinizi saygıyla selâmlıyorum, teşekkür ediyorum.”

Üniversiteye dair bilgiler veren KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, KTÜ’de halen 12 fakülte, 8 meslek yüksekokulu, 6 enstitü bir yüksekokul ile bir araştırma ve uygulama merkezi bulunduğunu, güncel öğrenci sayısının ise 30 bin 44 olduğunu belirterek bunların 4 bin 439’unun lisansüstü öğrencisi olduğunu kaydetti.

Üniversitede 2 bin 116 akademik personel ile 3 bin 537 idari personel olmak üzere toplam 5 bin 653 kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Çuvalcı, 2021 yılında araştırma üniversitesi statüsü kazanan KTÜ’nün Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 5 yıl olarak kurumsal akredite edilen üniversitelerden bir olduğunu ifade etti.

Törende çeşitli ödül ve plaketler verildi

Törende, KTÜ akademik ve idari personeli ile öğrencilerinin çalışmalarında göstermiş oldukları üstün başarı ve hizmetlerin değerlendirilmesi, performanslarının artırılması ve çalışmalarının desteklenmesi amacı ile Akreditasyon/Belgelendirme Ödülü ile Kalite Ödülleri verildi. Başkan Kaya, ödüle hak kazanan bazı isimlere plaketlerini takdim etti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap