SON DAKİKAHaber > Trabzon > Diyoruz ki!

Diyoruz ki!

20 Kasım 2023 Pazartesi - 09:35
Diyoruz ki!

ARAKÖY EKMEĞİ BAŞKADIR

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesindeki Araköy köyünde 100 yıldır ekşi maya ile üretilen ve uzun süre bozulmama özelliği taşıyan tamamen doğal Araköy ekmeğinin ustaları, Araköy’den başka hiçbir yerde üretilemeyeceğini iddia ettikleri ekmekleri dünyaya ve Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. 

İlçeye 20 kilometre mesafede, Kürtün Baraj Gölünün kıyısında bulunan Araköy köyünde, Ekmekçiler Mahallesi sakinleri tarafından bir asra yakın süredir taş fırında yapılan coğrafi işaret belgeli Araköy ekmeği siparişlerle Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Uzun süre bozulmama özelliği taşıyan ve bu özelliği sayesinde yıllar önce at sırtında Güvende, Kazıkbeli, Kadırga ve civar yaylalara götürülerek “Gara Ekmek” veya “Harç Ekmeği” adıyla satılan Araköy ekmeği, köyde hayvancılık ve tarımın yıllar içerisinde azalmasıyla birlikte sektöre dönüşerek, köyün geçim kaynağı haline geldi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap