SON DAKİKA

Haber > Trabzon > Trabzon'da 2 bin 497 sahipsiz hayvan aşılandı

Trabzon'da 2 bin 497 sahipsiz hayvan aşılandı

29 September 2020 Tuesday - 13:16

Trabzon'da yaklaşık 2 yılda 2 bin 497 sahipsiz hayvan aşılandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, kuduz hastalığının öldürücü etkisinin yüzde 99,9 olduğu, aşının bu hastalıktan yüzde 100 koruma sağladığı ifade edildi.

"2 bin 497 sahipsiz hayvan aşılanmıştır"

Kuduz hastalığının kontrol altına alınmasında yerel yönetimlerin rolünün önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilçelerimizdeki, sokak hayvanları sağlık kabinlerinde 2019 ve 2020 yılının eylül ayına kadar 2 bin 497 sahipsiz hayvan aşılanmıştır" ifadesine yer verildi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, sahipsiz hayvanların kontrolsüz üremeleri, tanımlanmaları ve bulaşıcı kuduz hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla ilçelerde de çalışmalarını sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda Vakfıkebir, Akçaabat, Arsin, Araklı ilçelerindeki sağlık kabinlerinde sahipsiz hayvanların kontrolsüz üremelerini engellemek, tedavi bakım, kısırlaştırma, tanımlama, kuduz hastalığının yayılmaması ve kontrol altına alınması için aşılama çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca diğer ilçelerimizde de sokak hayvanları sağlık kabinleri program dahilinde yaptırılmaktadır."

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap