SON DAKİKA

Haber > Trabzon > Trabzon'da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya, 'samuray arı' önlemi

Trabzon'da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya, 'samuray arı' önlemi

16 Ocak 2021 Cumartesi - 11:22

Fındık bahçelerine dadanarak ağaçlara zarar veren kahverengi kokarcalar, ağaçlar için tehlikeli olmayı sürdürüyor. Kahverengi kokarcalarla mücadele etmek için yurt dışından samuray arı getirilecek.

Türkiye'nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta verim ile kaliteyi düşüren hastalık ve zararlılara yönelik başlatılan mücadele devam ediyor.

Dünya fındık üretimi ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye'nin fındık ambarı Doğu Karadeniz'de bitkilere dadanan 'kahverengi kokarca' adlı böcek türü başta fındık olmak üzere birçok bitki türü için tehdit oluşturuyor.

300'den fazla bitki türünde beslenebilen istilacı böceğin erginlerinin uzun mesafelere uçabilme yeteneğinde olması, yayılışını kolaylaştırıyor.

GÜNDE 30 KİLOMETRE YOL KAT EDİYOR

Gürcistan'dan bölgeye geldiği saptanan ve son dönemlerde Balkanlar’dan İstanbul’a da gelerek Türkiye’de yayılımını hızlandıran böcek, günde 30 kilometre yol kat ediyor.

Trabzon da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya,  samuray arı  önlemi #1

İSTİLACI BÖCEKLE MÜCADELEDE 'SAMURAY ARI' YÖNTEMİ

İstilacı böcekle biyolojik mücadele için anavatanı Çin olan samuray arı olarak bilinen ‘Japonika arı’ türünün ithalatı planlanıyor. Doğaya salınacak arının böcekle mücadelede etkin rol alması bekleniyor.

Trabzon da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya,  samuray arı  önlemi #2

"100 YILIN EN ZARARLI MEYVE BÖCEĞİ"

Fındıkta tehlikenin boyutunun büyük olduğuna dikkat çeken Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Kahverengi kokarca 5 yıl önce Gürcistan’dan girdi. Özellikle Artvin ve Rize bölgesinde tarım ürünlerine ciddi zararlar verdi.

Son dönemlerde de Balkanlar'dan İstanbul’a girdi. 100 yılın en zararlı meyve böceği diyebiliriz. Sadece fındık değil. Fındık haricinde 40’a yakın meyveye zarar veriyor. Bununla ilgili yıllardır yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Trabzon da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya,  samuray arı  önlemi #3

Kimyasal mücadele tercihimiz değil. Çünkü kimyasal mücadele edildiği zaman ilaçlarken yararlı olan böceklere de zarar verilebiliyor. Bunun için doğal yollarla biyolojik mücadele etme yönünde çalışmalarımızı yapıyoruz.

Çin’de Japonikos denen bir samuray arı çeşidi var. Bunun parazitörrü ve son derece başarılı bir parazitör. İşte bu arının ithalatı ile ilgili bakanlık nezdinde ithalat iznini aldık. Samsun Tarımsal Araştırma bu işin sorumluluğunda. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor." dedi.

Trabzon da fındığa zarar veren kahverengi kokarcaya,  samuray arı  önlemi #4

"KIŞI EVLERDE SAKLANARAK GEÇİRİYOR"

Kışı kapalı ortamlarda geçiren böcek türü için ilaçlama uyarısında bulunan Arslantürk "Bugünlerde de kışlığa gidiyor. Kışlık olarak da ge

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap