SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Kovid-19 aşısı orduda kullanılmaya başlandı

Kovid-19 aşısı orduda kullanılmaya başlandı

29 June 2020 Monday - 16:23

Çin’in aşı üretici şirketlerinden Kangşinuo Biologics, (CanSino Biologics) deneme sürecinde bulunan yeni tip corona virüs (Kovid-19) aşısının Çin Halk Kurtuluş Ordusunda (ÇHKO) kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Global Times gazetesinin haberine göre, CanSino Biologics, ÇHKO  bünyesindeki tıbbi araştırma enstitüsü tarafından ortak geliştirdikleri Kovid-19  aşısının, askeriyede kullanılması konusunda ülkedeki en yüksek askeri liderlik  mekanizması olan Çin Merkezi Askeri Komisyonundan (CMC) birkaç gün önce onay  alındığını açıkladı.
CMC'nin izni 25 Haziran'da verdiğini belirten CanSino, onayın bir yıl  için geçerli olacağını kaydederek, Ad5-nCoV adlı aşının daha önce yurt içi ve  yurt dışında yapılan insanlı klinik deneylerde başarılı olduğunu, aşının güvenli  ve etkili olduğunun kanıtlandığını bildirdi.
 
CanSino ayrıca aşının ticarileştirilmesi konusunda herhangi bir  taahhütte bulunamayacaklarını kaydederek, şimdilik askeriye için onaylanan  aşının, CMA'nın onayı olmadan daha geniş çaplı kullanıma giremeyeceğine dikkati  çekti.
 
Ülkede Kovid-19’a karşı geliştirilen 8 aşıdan biri olan Ad5-nCoV’nun  ikinci aşama klinik deneyleri 11 Haziran’da tamamlanmıştı.
 
Klinik denemeler üç aşamada yapılıyor

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki  gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan  etkileri araştırılıyor.
 
İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla  denek üzerinde test ediliyor.
 
Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle  tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.
 
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19  tespit edilen kişi sayısı dünya genelinde 10 milyon 250 bin 971'e ulaştı. Dünya  genelinde virüs nedeniyle 504 bin 520 kişi öldü, virüs saptanan 5 milyon 558 bin  254 kişi iyileşti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap