SON DAKİKA

Haber > Siyaset > 2023 yılında ilk kez oy kullanacak seçmenin oy tercihi belli oldu

2023 yılında ilk kez oy kullanacak seçmenin oy tercihi belli oldu

05 Mayıs 2021 Çarşamba - 14:10

MetroPoll araştırma firması, eğer bir erken seçim kararı alınmazsa, 2023 yılında yapılacak seçimlerde ilk kez oy kullanacak olan seçmenin nabzını tuttu. İşte ilk kez oy kullanacak seçmenleri kapsayan son seçim anketinin sonuçları...

MetroPOLL Araştırma'nın anketine göre, 2018'deki milletvekili seçimlerinde yaşı tutmadığı için oy kullanmayanların ilk tercihi yüzde 33 ile CHP olurken, ikinci tercihi yüzde 24 ile AK Parti,  üçüncü tercihi de yüzde 6,5 ile MHP oldu. 

MetroPOLL Araştırma'nın her ay düzenli olarak yaptığı Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021 anketinde, 2018 seçimlerinde yaşı tutmadığı için oy kullanmayan ve yaşı tutmasına rağmen oy kullanmayan seçmenin tercihleri incelendi. 

Tüm seçmenin yüzde 3,8'ine denk gelen ilk kez oy kullanacakların ilk tercihi yüzde 33'le CHP oldu. AK Parti yüzde 24 ile ikinci sırada yer aldı. AK Parti'yi yüzde 6,5'la MHP, yüzde 4,1'le İyi Parti ve yüzde 3,9'la HDP takip etti. Kararsızların oy oranı ise yüzde 8,9 oldu.

2018 seçimlerinde yaşı tutmasına rağmen oy kullanmayanların tercihlerinde ise ilk sırada yüzde 15'le yine CHP geldi. CHP'yi yüzde 10,7'yle MHP takip ederken AK Parti'nin oranı ise 6,6 oldu. Kararsızların oy oranı ise 12,6 olarak ölçüldü.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

sadettin
3 gün önce
beslemeler çok üzülmüştür.
ALİ
3 gün önce
nela kazım sıkıntın ne bundan başkası yalan hepsi hdp yandaşı mhp hariç cahil insanlar aklınızı başınıza alın chp ve iyi partiye oy vermeyin hdp vermiş olursunuz
Erdo
3 gün önce
Rakamlarınıza bakıyorum da çok komiksiniz, yine milletin tokatını seçim sandığında yediğiniz zaman aklınız başınıza gelecek ama nafile. Önce hainlerle (fetö,hdp.pkk) aranıza mesafe koyun, milli olun, milliyetçi ve devletçi olun belki ondan sora bir şansınız olur.
KAZIM
4 gün önce
AKP YE HALA YÜZDE 24 OY VEREN GENÇER VARSA VAY BU ÜLKENİN GELECEĞİNE

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap