SON DAKİKA

Haber > Siyaset > 2023'te ilk kez oy kullanacak gençlerle yapılan seçim anketi sonuçları açıklandı

2023'te ilk kez oy kullanacak gençlerle yapılan seçim anketi sonuçları açıklandı

22 Mayıs 2022 Pazar - 12:17

2023 yılında yapılacak olan tarihi seçimler öncesinde açıklanan seçim anketlerine bir yenisi daha eklendi. Yöneylem Araştırma'nın ilk defa oy kullanacak genç seçmenler anketinde , 18-22 yaş aralığındaki yeni seçmenlerin oy tercihi ortaya çıktı.

Yöneylem Araştırma Koordinatörü Derya Kömürcü, ilk defa oy kullanacak genç seçmenler üzerine yaptığı araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen araştırma 27 ilde, 3bin 444 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldı.

Buna göre, 18-22 yaş aralığındaki yeni seçmenlerin oy tercihinde ilk sırada CHP oldu. CHP'yi, yüzde 21,2 ile AK Parti takip etti.

"Kararsızım" diyenlerin oy oranı yüzde 13, oy kullanmayacakların oranı ise yüzde 7,1 oldu.

Araştırmaya göre, diğer partilerin oy oranı ise şöyle:

HDP: Yüzde 9
MHP: Yüzde 5,1
İYİ Parti: Yüzde 3,9
DEVA: Yüzde 0,8
Saadet: Yüzde 0,5
Diğer: Yüzde 2,5


2023'te ilk kez oy verecek genç seçmen anketi sonuçları

Beğendim
9
Sevdim
6
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

NİZAMETTİN
1 ay önce
MERAL HANIM ALDIN MI BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ. BU ÜLKENİN GEÇLERİ ABDULHAMİTİ DE SİZİ DE ÇOK İYİ TANIYOR OLMALI Kİ ANKETLERDE Kİ SONUÇ TOKAT GİBİ
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
paranoyak muhalefetin paranoyak taraftarları size sesleniyorum. takım tutar gibi parti tututyorsunuz. o partilerin derdi vatandaş değil hala anlamamakta niye ısrar ediyorsunuz. 20 yıldır yaşadıkları ve size yaşattıkları hezimeti örtmek için Koca Reis Erdoğan'ı indirmeye çalışıyorlar. bu ülke için millet için devlet için bir tane elle tutulur bir proje mi sundularda peşlerine takıldınız. gözünüzün içine baka baka yalan söylüyor hdpkk lı hainlerle anayasa hazırlıyor devleti eyaletlere bölmeyi düşünüyorlar. bu kadar saftiriklik ancak sizlerde olur
Tc 61
1 ay önce
BU HALİL IBRAHIM KESKİN denen trol sahte adlı ve rte nin ta kendisi. Bu trolün hiç ekonomiden bahsettiğini gördünüz mü? Varsa yoksa hdp . Hdp denen terör çetesinin kapatılmasını en çok RTE ve bahçeli istemiyor nedenmi uşaklar çünkü muhalefete ordan laf atacaklar ve EKONOMİYİ konuşturtmama yoluna böyle başvuracaklar
Tc 61
1 ay önce
Takım tutar gibi parti tutan biri varsa oda sensin halil ibrahim KESKİN denen ak kadro elemanı. EKONOMİYİ bitiren ev kiralarının asgari ücreti geçtiği ortamda halen akp mhp diyen kişiler yani sen ve sen gibiler takım tutar gibi parti tutuyor. Ne kadar kötü yönetirse yönetsin ısrarla akp diyen sen trolsün
TS
1 ay önce
60 yıldır karanlık dehlizlerde gezenler, gün ışığına çıkınca gözleri kamaşır. madem kötü idare ediliyoruz 20 yıldan beri bir seçim mi kazandınız. Ne yaptınız bu ülkede, insan yalana bir kere olsun doğru bir şey katar.
Serkan
1 ay önce
Abdülhamit e methiyeler söyleyen cahiller…. Açın bir tarihi gerçeklere bakın. Kendi tarihinizi FETO den aranan veya “keşke Yunan kazansa idi” diyen tarihçilerden öğretmeyin. Bir örnek, milletimiz Sakarya da kurtuluş savaşı verirken Abdülhamit 17 yaşında 4. Karısı ile düğün yapıyordu…..
Hasan korkmaz
1 ay önce
Hatta piyano calan kızını dinlerken Şarabını yudumluyordu
Emice
1 ay önce
Sallama sonuçlar.
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
2023 HAZİRANINDA SEÇİM SONRASI NAH'I KİM ALMIŞ GÖRECEKSİN SABRET
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
NE O LA SEN YANDAŞ DEĞİLMİSİN HEM DE HDPKK YANADAŞI
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
O NAH I SEN ALIRSIN DOĞRU SÖZ
Doğru söz
1 ay önce
O nahı senin gibi troller de alacak. Siz de pisliklerinizden ve algı senaryolarınızdan kurtulamıyacaksınız. Memleketi maffettiniz. Bedeli olacak elbet.
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
AKP 20 YILDIR CHP VE ORTAKLARINI HEZİMETE UĞRATMADI MI? BU KAFAYI YAPMAK İÇİN SEN NE KULLANIYORSUN DOĞRU SÖZ NİKLİ PARANOYAK HEMŞERİM ?
Doğru söz
1 ay önce
HALİL İBRAHİM KESKİN. Kaç rumuzla yazacaksın. Utanmıyor musun. Seni Titanik filmindeki çalgıcılara benzetiyorum. Orda Gemi burda Ülke batıyorken siz her şey yolunda gibi nay nay nay... Batıyor be mahlûk. Batıyooooooor!
Niyazi Demirci
1 ay önce
Şu yorumların bazılırını görünce Trabzonlu olmaktan utanıyorum,bre cahiller akp zihniyetinden olmayınca vatan hainimi olunuyor,asıl vatan haini sizlersiniz,koşulsuz takılmışsınız bir zihniyetin peşine,utanın.
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
gerçek adım ve soyadımla yorum yaparım. kim ne derse desin. koyun trol yandaş yalaka alayı yazanların kendileridir. peşinden gittiğiniz muhalefet denen ucubelerin bir tane bu ülkenin menfaatine olacak bir görüşü önerisi yahut projesi var mı? tabi ki yok. buna rağmen hala daha bu ülkede 80 yılda yapılamamış yatırımları yapan, ülkeye savunma sanayi üzerine çağ atlatan bu ülkeyi emperyalistlerin baskılarından kurtarmak için gece gündüz çalışanlara laf eden sizler 20 yıldır hezimete uğramış sözüm ona ana muhalefete sahip çıkıyorsunuz. yazık size
Erdo
1 ay önce
Yine anket felaketi, milleti aptal yerine koymaya utanmıyormusunuz. İnanın bu halk sizden kat be kat daha akıllıdır. Pahalılık bel büküyor ancak vatana ihaneti gerektirmiyor. Ne satılık aklımız nede satılık vatanımız var. Kendinize başka iş bulun.
Akp=fetö
1 ay önce
Pahalılığa çözüm bulamamakta vatana ihanettir erdo. Türk lirası var işin içinde neticede. Türk lirası şu anda değer kaybında afrika para birimleriyle yarısiyor
-
1 ay önce
En büyük hain sizsiniz. Türkiye Cumhuriyetini aile şirketine çevirdiniz. Hukuku, ekonomiyi, eğitimi bitirdiniz. Sizin yüzünüzden aç yatan çacukların, sadece retweet yaptı diye suçsuz yere hapis yatan 1000 lerce kişinin hesabını ahirette vereceksiniz. Cayır cayır yanacaksınız.
LAZ ALİ
1 ay önce
Satılık vatanınız yok hemi. 250 bin dolar veren vatndaş oluyor seninle aynı haklara sahip oluyor. Benim dedemin uğruna canını verdiği toprakları gavur coni gelip 250 bin doları bastırıp alıyor. Senin gibi kendini bilmezlerde ondan sonra hem bu vatanı satanları savunup hemde güya milliyetçilik yapıyor. Hadi oradan ....
Atam
1 ay önce
Hala bu yetersiz ve ülkeyi batıran polyannacı iktidarın paranoyak şizofren taraftarları var ve çıkmışlar ısrarla seçim kazanacaklarını iddia ediyorlar. Kafayı yemişsiniz siz. Bi gidin lan. Alın akp nizi mhp nizi, milletin başına daha fazla dert bela olmadan gidin. İşiniz bitti. Eski çamlar bardak oldu. Siyasal İslam rejimi uzatmaları oynuyor. Az akıllı olun biraz düşünün. Kazanacağını anlayınca 5 seçimin 4 ünü erken seçim olarak yapan reisiniz ülke batmışken neden erken seçim yapmıyor. Anlayın artık. Herşey çok güzel olacak.
Doğru söz
1 ay önce
Bir de yandaş medyanın gençlerin beyinlerini algı senaryoları ile etkilemeyceği bir ortam olsa ... AKP nah alır...

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap