SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Bahçeli’nin Akşener’e Cumhur İttifakı davetiyle ilgili çok konuşulacak iddia

Bahçeli’nin Akşener’e Cumhur İttifakı davetiyle ilgili çok konuşulacak iddia

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 10:16

MHP lideri Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da destek verdiği İYİ Parti lideri Akşener'e yaptığı "eve dön" çağrısı ile ilgili olarak gazeteci Can Ataklı çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Korkusuz yazarı Can Ataklı, siyaset gündemine bomba gibi oturacak bir iddiayı ortaya attı.

Geçtiğimiz hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e "evine dön" ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'da cuma namazının ardından yaptığı ittifak çağrısı gündemdeki yerini koruyor. 

İttifakla çağrılarına Meral Akşener ise “Erdoğan’ın çağrısı 'iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim' çağrısı ise destek veririz" diye yanıt vermişti. 

 Can Ataklı, bugünkü “Akşener’e çağrı”nın altında Bahçeli’nin sağlık durumu var" başlıklı yazısında, Bahçeli'nin sağlık durumunun iyi olmadığını belirterek, "Erdoğan'ın "Aslında Devlet Bey, parti başkanlığını ve aktif siyaseti çoktan bırakmış olmalıydı. Ama bırakamıyor, çünkü bıraktığı an ne olacağını bilen yok. Tayyip Bey’i endişelendiren bu" ifadelerini kullandı.

İşte Can Ataklı'nın yazısından dikkat çeken bölümler:

Erdoğan şu anda MHP’nin desteği ile ayakta durabildiğinin elbette farkında ama MHP’deki özel bir durum nedeniyle bunun uzun soluklu olmayabileceğini hesaplıyormuş.

Bunu hayli zamandır konuşmadığım “saraya yakın kaynağım” söyledi.

Geçen hafta konuştuk.

Dedi ki, “Şu an Tayyip Bey en çok Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu ile ilgileniyor.”

Ben de “Evet duyuyoruz biz de Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu pek iyi değilmiş” cevabını verdim.

“Allah uzun ömür versin, ancak çok ciddi ve yoğun bir tedavi görüyor. Günün büyük bölümünü bu tedavi ve koruma önlemleri altında geçiriyor. Normal olarak siyasi çalışmaları yapması çok zor” dedi Ankara’daki dostum ve sonra şunu ekledi;

“Aslında Devlet Bey, parti başkanlığını ve aktif siyaseti çoktan bırakmış olmalıydı. Ama bırakamıyor, çünkü bıraktığı an ne olacağını bilen yok. Tayyip Bey’i endişelendiren bu. Bahçeli, partisini iktidardan sağladığı olanaklarla ayakta tutuyor. Onun varlığı nedeniyle kimse itiraz etmiyor ama bırakması halinde MHP’nin dağılacağı ve AKP’ye desteğinin de biteceğini düşünüyor.”

Sonra biraz durdu… Yutkunduktan sonra, “Dilim varmıyor söylemeye ama Tayyip Bey’in en büyük korkusu Bahçeli’nin yakın zamanda aramızdan ayrılması. O zaman MHP üzerindeki kontrolünün tamamen kalkacağını biliyor” dedi.

Lafın, Meral Akşener’e yapılan “Dön” çağrısına geleceğini anladım konuşmanın bu noktasında ve önce davranarak “Akşener’e teklif de bu yüzden o zaman” dedim.

Saraya yakın dostum, “Aynen öyle” dedikten sonra gelişmeleri şöyle anlattı:

“Öğrendiğim kadarıyla Bahçeli’ye, Meral Akşener’e çağrı yapması önerisini bizzat Erdoğan getirmiş. Türkiye’nin bekası için bu iktidarın devam etmesi gerektiğini, aksi takdirde ülkenin bölüneceğini, MHP’den kopan İYİ Parti’nin bu konuda yapıştırıcı olacağını söylemiş. Kısacası Erdoğan, Devlet Bey’in görevi bırakmasından sonra ortaklığın İYİ Parti ile güçlendirilmiş, MHP ile devam edeceğini hesaplıyor. Bunun için de  Akşener’e bir pazarlık fırsatı tanınıyor.”

İyi de Akşener bu pazarlığa oturur mu, otursa bile bugüne kadar büyük mücadeleler veren İYİ Partililer buna sıcak bakar mı?

Şu anda hem Akşener’den hem de İYİ Parti’den, Bahçeli’ye çok olumsuz sinyaller gidiyor.

Buna karşı iktidar cephesinden de Akşener’e “tatlı sert” uyarılar yapılıyor ve bu birlikteliğe zorlanıyor.

Örneğin, sarayın sözcülerinden Abdülkadir Selvi açık biçimde Akşener ve İYİ Parti’ye çok iyi avantajlar sağlanacağını hissettirerek “İYİ Parti, yakaladığı siyasetin kilit partisi rolünü iyi değerlendirmeli. Bir sonraki adımı görmeden kapıları kapatmakla, kendini CHP ve HDP ile ittifak konumuna mahkum etmemeli” diye yazıyor.

Açıkçası Akşener’e, “altın tepsi içinde” sunuluyor bazı şeyler.

Muhtemelen el altından da “açılan kapı aralığından sağlanacak avantajlar” gösteriliyordur.

Kabul edilmeli ki, işte o zaman sertlik gelecektir hiç kuşkunuz olmasın.

Gideceği kesinleşenlerin en kolay başvurduğu yöntemdir çünkü bu.

Ama gördüğüm kadarıyla bir fayda sağlamayacaktır bu planlar.

Can Ataklı'nın yazısının tamamı için...

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Sizce Eddie Newton başarılı olur mu?

Yorumlar


550

pınar
1 ay önce
Sayın AKŞENER, 3-5 yıl sonra ufuklarda AKŞENER'in Başkanlığı görünüyor. İnsan ölür,insanlık kalır. İnsanlık çerçevesinde AKŞENER'in bugün veya yarınlarda AKŞENER görünüyor..Olur mu ? Zamanı gelince olur..İlmi bir çizgide yürüyenler,kalıcıdır. Köpükler kalıcı değildir. 1984 yılından bugünlere kadar nice partiler kurulmadı mı? Şimdi nerede onlar? Sayın AKŞENER ilmin yolunu bırakmasın. Nesat,fitneler kendi geleceğini hazırlar..Duvarlarda resimler,Mezarlıkta isimler Gidenlerden kalan şeyler..
kaplan
1 ay önce
terörist sevicilere destek olacağınıza keske devlete hükümete destek olsaydınız.% 50 oy almış bir partinin arkasındaki o millet gücünü yok saymak olmaz.Muhalefetiyle iktidarıyla bu ülke çıkarları için Devletimizin zarar görmemesi için iktidarıyla muhalefetiyle dünyanın bu zor günlerden geçtiği zamanda tek yumruk olmak lazım.Bugün Reis başta yarın bir başkası olur.Bu ülke menfaatleri her şeyin üstündedir.
Kadir08
1 ay önce
Siz kendinize endişelin

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap