SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli gelirimiz Türk Lirası olarak yaklaşık 11 kat yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli gelirimiz Türk Lirası olarak yaklaşık 11 kat yükseldi

14 Eylül 2021 Salı - 13:39

Beştepe'de işçilerle buluşma programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde işçilerle buluşma gerçekleştirdi. Erdoğan "Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Emeği ile, alın teri ile, beden gücüyle çalışmanın hem yorgunluğunu hem de evine helal rızk götürmenin verdiği manevi hazzı çok iyi biliyoruz. Ülkemizin potansiyeline milletimizin çalışkanlığına güvenerek çıtayı sürekli daha yükseğe çıkarıyoruz.

Türkiye'nin son 19 yılda istihdam sayısını 9.5 milyon artırdı. Milli gelirimiz TL olarak yaklaşık 11 kat yükselirken asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden biridir. Fevkalade yükselişi emekli maaşlarında görmek mümkündür. 27 kat artan emekli maaşları vardır. Bugüne kadar yaptığımız tüm toplu sözleşme görüşmelerinde refahı genişletecek formüller üzerinde durduk.

SALGIN ÖNCESİ DÖNEMİN ÜZERİNE ÇIKTIK

Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki, biz hep ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle insanımızın hayat kalitesini gelirini artırarak refah seviyesini yükseltmek için mücadele ettik. 2023 hedeflerimize her alanda olduğu gibi çalışanların gelir seviyesini en üst seviyeye çıkarmayı planladık. Darbe girişimleri,, ekonomik saldırılar, salgın ve afetler nedeniyle biraz gecikme yaşamış olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı.

İŞÇİLERE YÜZDE 34 ZAM YAPILDI

Hem işçi hem de memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık. Geçtiğimiz ay imzalanan kamu işçileri toplu sözleşmesinde 70 bin kamu işçisinin sözleşmesinde çok iyi iyileştirmeler yaptık. İşçilerimize seyyanen 500 lira zam yaptık. Böylece 4000 liraya kadar olan işçilerimizin ücretlerinde yüzde 34, tüm işçilerin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımızın maaşlarında da en düşük ücretlerde yüzde 31'i geçen oranlarda artış yapıldı. Bir süre önce de emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gitmiştik. Esnafından sanayicisine her kesimi gözeten uygulamalar gerçekleştirdik. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının kazanmasını temin etmezsek bunca mücadele, kavgaya ne gerek var.

BÜYÜK TÜRKİYE SİLUETİ UFUKTA GÖZÜKMÜŞTÜR

Ülkemizi en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz derken bunu şu veya bu kesim için değil, işçiden memura, esnaftan emekliye her kesim için söylüyoruz. Türkiye büyüdükçe her kesimden vatandaşımızın refah seviyesi artacaktır. Büyük Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür. Millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşliğimize sıkı sıkıya tutuldukça bu hedefe ulaşmamıza kimse engel olamaz.

İnşallah asırlık kayıplarımızı telafi ettiğimiz dönemin eşiğindeyiz. Milletin evindeki buluşmamızı işte bu kararlılığın azmin, dirayetin bir kez daha tüm dünyada ilanı olarak görüyorum. Rabbim hepinizden razı olsun. Her birinize kazasız, belasız, verimli, huzurlu çalışmalar diliyorum.


 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
5
Üzgün
0
İnanılmaz
3

Yorumlar


550

Analiz
4 gün önce
Sayın başkanım. Keşke öğretmen maaşları memur maaşlar I da buna paralel yükselseydi
memedaga
2 gün önce
Erdoğan: "Milli gelirimiz Türk Lirası olarak yaklaşık 11 kat yükseldi" Bizlerinki de; görüldüğü gibi 163 kat yükseldi; 2002 2021 artış Kredi kartları dahil tüketici kredileri (milyar TL) 5,6 915 163,39
nedim
4 gün önce
kimden bahsediyorsunuz, Okçular vakfı yada TURGEV başkanından mı
Cevdet
4 gün önce
cok dogru söylüyor Cumhurbaskani cünkü Lira ne kadar degersizlesirse gelir de o kadar yükselir. su an 1 Euro 10 Lira diyelim 15 TL olursa daha yükselir. Gercek olan alim gücü.. 15 sene önce ne kadar , simdi ne kadar. Avrupali isci Dünya yai gezebiliyor , Türk iscisi gezebiliyor mu iste sor bu..
Baksoy
4 gün önce
Millet aç sayın Cumhur başkanım Milli gelir 100 kat artsa ne olacak. Fiatlar el yakıyor Mercimek 20 TL, Zeytinyağı 40 TL, ekmeğin kg mı 8 TL, meyve fiatları el yakıyor senin milli gelirin millete ne
Doğru söz
4 gün önce
Söyle da yakışır bu millete! Hamdolsun! Millet saray ve külliye dolsu. 49 saray, 49 kulliye, 49 uçak, 49 lüks araba, 49 lüks yat, altın kaplana çeşmeler ve tuvaletler ve camlar, altın çalışma masası senin hakkın be Reyis! Bir de yapay ada senin hakkın!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap