SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Kulislere bomba gibi düştü: Erken seçim tarihi belli oldu

Kulislere bomba gibi düştü: Erken seçim tarihi belli oldu

25 Kasım 2021 Perşembe - 14:34

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, erken seçim tarihinin belli olduğunu kaleme aldı.

Gazeteci Ahmet Takan, Korkusuz gazetesindeki bugünkü yazısında erken seçim tarihinin belli olduğunu yazdı. 

Yazısında “Ankara’da sıcak siyasetin tam göbeğinde olan bir dostum aradı” ifadelerini kullanan Takan, “Yazıya ara verdim çünkü anlattıkları çok önemliydi ve bilgilerinin sağlamlığına her zaman güvenirim” ifadelerini kullanarak söz konusu ismin, erken seçimlerin 19 Haziran 2022'de yapılacağını söylediğini kaydetti.

“ERDOĞAN GÖREVİ MÜCAHİT ARSLAN’A VERDİ”

Takan, "AKP İstanbul il başkanı, erken seçimi ağzından mı kaçırdı?.." başlıklı yazısını şöyle sürdürdü:

"Kara Salı… Bir daha anlatmaya gerek var mı?..

Aynı zamanda müthiş bir siyasi trafik yaşanıyordu başkent Ankara’da… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, Cumhur İttifakı’na ayar vermeye devam ediyordu;

“Devlet Başkanını veya Cumhurbaşkanını halkın seçtiği tüm sistemlerde demokratik meşruiyet gereğince geçerli oyların salt çoğunluğu ile seçilmesi temel kaidedir. Salt çoğunluk usulünü değiştirmeye kalkmak ve bu konuyu tartışmaya açmak, yönetim sistemine karşı güvensizliği ve şüpheyi körükleyecektir.
Takdir ederseniz ki bu doğru değildir, masum bir talep değildir, Türkiye’nin çıkarına uygun olamayacaktır. Bize göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi lehine söylenebilecek en güçlü argümanlardan biri, yüzde 50+1 oyla iktidara gelebilmek için partiler arası uzlaşmayı sağlaması ve kutuplaşmayı azaltmasıdır.
Milli birlik ve bütünlük için hayati önemde olan bu güçlü yönü savunmak yerine, bundan geri adım atma anlamına gelen yüzde 40 oranını dillendirmek başkalarının değirmenine su taşımaktır. Bunu uluorta konuşanlar da iyi niyetli sayılamayacaktır.

Tekraren söylüyorum, erken seçim falan yoktur. Seçim 2023 yılının haziran ayında yapılacaktır. ‘Seçim de seçim’ diyenler bozgun siyasetinin taraftarlarıdır. Seçim demek kime hizmettir, nasıl bir siyaset anlayışıdır? Ekonomik sıkıntıları biliyoruz. Bu kez başaramayacaklar.”

Devlet Bahçeli konuşurken döviz yükselmeye devam ediyor, ne yapacağını şaşıran şirketler ekranlarını kapatıyordu…

Ümit ışığı aranıyordu… Piyasalardaki tansiyonu düşürecek, yarın belki daha iyi olur denilebilecek birkaç çift söze muhtaç kalmıştık ki; AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında ortağı Devlet Bahçeli’nin sertlik tonunu aratmayan bir konuşma yaptı;

“Hâlâ erken seçim, erken seçim. Ya olmayacak erken seçim… Bunlar kiminle yürüdüklerinin farkında değiller. Geçti onlar, tarih oldu. 15 ayda 20 ayda bir seçim yapmak bunlar ilkel kabilelerin işidir.”

Seçimin 2023’de zamanında yapılacağını iddia eden Tayyip Erdoğan ne hikmetse il başkanlarına “kapı kapı dolaşın” talimatı vermekten de geri duramıyordu…
Daha önce de dile getirmiştim; AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın genel merkez seçim karargahına çekilmesi bir erken seçim hazırlığıdır.

“O ayıya ben de hakkımı helal etmiyorum!..” başlıklı yazımı önceki gün kaleme alırken Ankara’da sıcak siyasetin tam göbeğinde olan bir dostum aradı. Yazıya ara verdim çünkü anlattıkları çok önemliydi ve bilgilerinin sağlamlığına her zaman güvenirim.

Dostum, Devlet Bahçeli ve Tayyip Erdoğan’ın peş peşe yaptıkları açıklamaları değerlendirdikten sonra, “Tayyip bey görevi Mücahit Arslan’a verdi. 19 Haziran 2022’de seçim yapılacakmış gibi hazırlıklara başladılar” dedi. Ortalık yanıp kavrulurken ve Cumhur İttifakı ortaklarından keskin bir dille “seçim 2023’de” açıklamaları gelirken dostumun bu iddiasına “şaşırmadım” desem yalan olur. Kendisine de hayret ettiğimi açık bir dille belirttim. Ha bu arada, Mücahit Arslan’ın kim olduğunu bilmeyenler için bir ara not vereyim; gerçek adı Ali İhsan Arslan’dır. AKP Ankara milletvekili Ali İhsan Arslan ta en başından beri Tayyip Erdoğan’ın gerçek kara kutusudur. O çevrelerde kendisine adı ile değil de Mücahit olarak hitap edilir.

Bomba kulis haberini veren dostuma, “Piyasaların bugünkü halini ve ekonomik krizi görmüyor musun?. Bu halde nasıl erken seçime gidecekler?.. Göz göre göre kaybetme riskini nasıl alacaklar” diye sordum. Yazılmamak kaydıyla konuştuklarımızı ayıkladıktan sonra söylediklerini şöyle aktarabilirim;

“Tayyip Erdoğan il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada hedeflerini koydu. Bak dikkat et, il başkanlarını da sahaya sürdü. Siyaset sahnesinin aktörleri artık iyice yıprandı ve yaşlandı. İktidar 2002’deki iklimin aynısını görüyor. 2002’de büyük bir siyasi tasfiye yaşanmıştı. Eğer seçim 2023’e kalırsa aynı büyük tasfiyenin tekrar yaşanacağından korkuyorlar. Tasfiye olmamak için seçimi erkene almalarından başka şansları kalmadı. Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu bir şekilde helalleşecekler. İkisi de kazan kazana oynayacaklar. Oynamak zorundalar da…Seçim erkene alınacak ve sonucunda da ‘Millet mesajı verdi. Büyük koalisyonu kurmak zorundayız’ diyecekler. Hesapları böyle… “

Sanki, siyasetçi dostumun bu söylediklerini teyit edercesine, 1 gün sonra, dün (Çarşamba) haber sitelerine AKP İstanbul il başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşım düştü;

“Finansal krizlerle, ekonomik manipülasyonlarla Türkiye’yi dize getirmeye çalışmak, daha önce denenen ve başarılı olmayan operasyonlardır. Türkiye’ye yön vermenin tek yolu sandıktır. Aziz milletimizin iradesi, bu operasyonların üstündedir.”

AKP için böyle önemli merkezin başındaki isim seçimi işaret ediyordu; “Tek yol sandık”..

AKP İstanbul il başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin saray bağlarını dikkate aldığımda, olup bitenlerden ve hazırlıklardan habersiz bir şekilde bu paylaşımı yaptığını düşünemem. Bir de derler ya “ateş olmayan yerden duman tütmez..."

Beğendim
3
Sevdim
2
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

kemal
dün
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC için Acil Kullanım Onayı başvurusu yapıldığını duyurdu. Koca yaptığı açıklamada, "Yerli Covid-19 inaktif aşımız TURKOVAC bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayı'na müracaat etmiştir" dedi.
vatandaş
dün
MİT, Irak’ın kuzeyindeki Gara’da 4, Kandil’de 2 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdi. Teröristlerden birinin örgütün sözde dış ilişkiler sorumlusu Nihat Gören olduğu belirlendi. Güvenlik birimlerinin Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonları kararlılıkla sürüyor. Milli İstihbarat Teşkilatınca (MİT) Irak'ın kuzeyinde Gara ve ve Kandil'e düzenlene operasyonda 6 terörist etkisiz hale getirildi. MİT tarafından Gara'da 4 PKK'lı terörist Kandil'de de 2 PKK'lı terörist öldürüldü.
ben
dün
Güncel 25.11.2021 12:17 - Son Güncelleme: 25.11.2021 13:17 ABONE OL AK Parti'den çok çarpıcı anket açıklaması! CHP, İyi Parti ve HDP'yi şoka sokan sonuçlar çıktı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Ahmet Özdemir, genel merkezdeki son anket sonuçlarını A Haber canlı yayınında aktardı. Özdemir, muhalefetin erken seçim çağrılarının halkta bir karşılığı olmadığını, vatandaşın istikrar istediğini de söyledi.
kemal
dün
Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, dün Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalandı. ABU Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, "Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye'de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır" dedi. Türkiye'nin aldığı yatırım; dolar fırlasın, Türkiye yatırım çekemesin diye kırk takla atan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ayarlarını bozdu.
kemal
dün
BAE'den gelen 10 milyar dolarlık fon, yatırım gelmesin dolar fırlasın diye kırk takla atan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ayarını bozdu
misafir
dün
AK Parti'den çok çarpıcı anket açıklaması! CHP, İyi Parti ve HDP'yi şoka sokan sonuçlar çıktı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Ahmet Özdemir, genel merkezdeki son anket sonuçlarını A Haber canlı yayınında aktardı. Özdemir, muhalefetin erken seçim çağrılarının halkta bir karşılığı olmadığını, vatandaşın istikrar istediğini de söyledi.
misafir
dün
Gezi terörile denediler. 17-25 aralık finans darbesi ile denediler. 15 temuz saldırısı ile denediler . Şimdi, ERDOĞANI devir,TÜRKİYE’ yi durdur” Planı ekonomik darbe ile deniyorlar. Bu yeni siyasi müdahaledir. Başaramayacaksınız Biz dolara euruya oy vermedik biz türkiyeyi bu terör belasından kurtarmak için sayın Cumhurbaşkanımıza ve AKP ye oy verdik yinede aynısını yapacağız inşallah

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap