SON DAKİKAHaber > Siyaset > Özgür Özel'den Arapça Tabela Çıkışı!

Özgür Özel'den Arapça Tabela Çıkışı!

13 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:59
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma'da konuştu. Özel, Suriyeli meselesi ve Arapça tabelalar'' konusunda CHP'li belediyelerin almış oldukları kararlara ilişkin, "Bizim belediye başkanlarımız çiğ popülizmin aktörleri olmayacaktır. Arapça tabelalara yapılan saygısızlık ana dili Arapça olan milyonlarca Türk vatandaşına yapılmış olur" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma'da ''Suriyeli meselesi ve Arapça tabelalar'' konusunda CHP'li belediyelerin almış oldukları kararlara ilişkin konuştu.

Arapça tabelalara ilişkin yaptığı açıklamaların tepki çekmesi üzerine Özel'den yeni bir açıklama geldi.

"MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZA SAYGISIZLIK OLUR"

AKP’den CHP’ye geçen çoğu belediyede, kentlerde bulunan Arapça ilan ve tabelaları sökme kararlarını değerlendiren Özel, "İlgili yasalar var. belediye başkanlarımızın bu düzenlemeye uyması gerektiğini söyledik. Kanuna uygun ihtarlar yapıp, sökülmesi için süre vermeden belediye başkanının kendi eliyle yırtması fazladan popülizmdir.6 milyona yakın vatandaşımızın ana dili Arapçadır. Bu hürmetsizlik onlara yapılan hürmetsizlik olur. Nezaketi koruyalım. Kuranı Kerim'in ana dili de Arapçadır. "

BAŞKANLARIMIZ ÇİĞ POPÜLİZMİN AKTÖRÜ OLMAYACAK

"Bu ülkede düşmanlara istenmeyen fotoğraflar vermemeliyiz. Suriye'de barış dünyada barış olsun. Herkes evine dönsün. Bizim belediye başkanlarımız çiğ popülizmin aktörleri olmayacaktır. Bir kez daha tüm siyasileri 'Arap' kelimesini küfür gibi kullanmaktan men ediyorum. Etrafımızda milyonlarca Arap komşumuz var.

"ARAPÇA'YA AYNI MUAMELE YAPILMALIDIR"

Televizyon izleyen bir vatandaş eğer Arapça bilmiyorsa bir CHP'li başkanın kendi elleriyle yırttığı metni Kuran'la özdeşleştirip bilinçaltında partimizle ilgili olumsuz bir duyguya kapılabilir diye uyardım. Arapçaya da diğer yabancı dillere de kanunlara aynı muamele yapılmalıdır. Lüzumsuz Arapça tabela kirliliğine belediyemiz elbette mücadele etmelidir. Ama bu kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır."

NE OLMUŞTU?


CHP lideri Özel, geçen günlerde AKP’den CHP’ye geçen çoğu belediyede, kentlerde bulunan Arapça ilan ve tabelaları sökme kararlarını değerlendirmişti. Özel’in “O tabelada ne yazdığına bakmak da lazım. Bir insanın anadilinde aldığı hizmeti anlamasını kolaylaştırıyorsa bu bir haktır. Ben belediye başkanlarımı da uyardım. Etkileşim alacağım diye artık Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” sözler gündem olmuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap