SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Son seçim anketi sonuçlarını açıkladı: AK Parti'deki erime yüzde 17!

Son seçim anketi sonuçlarını açıkladı: AK Parti'deki erime yüzde 17!

02 Ağustos 2022 Salı - 17:32

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti'de yüzde 17'lik bir erime olduğunu söyledi.

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, gerçekleştirdikleri son seçim anketi sonuçlarını aktardı. Ekonomik kriz nedeniyle AK Parti ve ittifak ortağı MHP'ye seçmen desteğinin azaldığı görülüyor. Bizim TV'den Burcu Uğur'un konuğu olan Kulat, temmuz ayında yaptıkları ve henüz kamuoyu ile paylaşmadıkları anket çalışması hakkında açıklamalarda bulundu.

"HEP YÜZDE 30'UN ALTINDA"

İşte, MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat'ın çok konuşulacak o tespitleri:

"AK Parti'yi halen yüzde 27, yüzde 28, bazı araştırmalarda yüzde 30 gösteren anketler var. 2022 yılında 7 araştırma yaptık. O araştırmaların hiçbirisinde AK Parti'yi yüzde 30'un üstünde görmedik, hep yüzde 30'un altında. Ve yaptığımız araştırmaların hepsinde biraz daha aşağıya inen bir AK Parti gördük. 

'AK PARTİ İÇİNDE KENDİNİ KAMUFLE EDEN HDP'Lİ SEÇMEN OLDUĞUNU DA DÜŞÜNÜYORUZ'

Son anketimizde yüzde 27 bandında bir AK Parti var. Bu yüzde 27 bandındaki AK Parti'yle ilgili bir şey de diyeyim; bunun içinde en az 2 puan, kendini AK Parti içinde kamufle eden HDP'li seçmen de olduğunu düşünüyoruz. Çünkü HDP şu anda yapılan kamuoyu araştırmalarında hep yüzde 10'un altında çıkıyor. Bu eskiden de böyleydi, özellikle kentlerde yaşayan Kürt seçmen, kamuoyu araştırmacıları 'Hangi partiye oy vereceksiniz?' diye sorduğunda farklı korkularıyla gerçek düşüncelerini söylemezler, ancak çapraz sorularla bunu az çok tespit edersiniz. Bunun yüzde 2'ye denk geldiğini tahmin ediyorum, geçmiş deneyimlerim üzerinden. Yani AK Parti şu anki anketlerde yüzde 27 çıkarken, aslında yüzde 25, yüzde 25,5 bandında. 

'AK PARTİ 24 HAZİRAN'A GÖRE YÜZDE 17 OY KAYBETTİ, CHP ARTIRDI'

CHP şu an yüzde 25 bandında seyrediyor. 7 aylık süre içindeyse CHP bazen 25,5, 26 bandında seyretti. 24 Haziran'a göre AK Parti yüzde 17 oy kaybederek bugüne gelirken, CHP yüzde 3, 3,5 oyunu artırdı şu anda. Yani her üç seçmeninden birini kaybetmiş bir AK Parti'den bahsediyoruz. 

'MHP YÜZDE 7 CİVARINDA'

MHP 7 aylık süreç içerisinde yüzde 6,5 ile yüzde 7,5 arasında seyretti. Son ankette ise yüzde 6,45 bandında, yani yüzde 7 civarında. AK Parti'yle beraber olduğu için MHP de oy kaybediyor. Çünkü MHP'li vatandaş ekonomideki sorunların suç ortağı olarak görüyor.

Cumhurbaşkanı adayı CHP'nin genel başkanı ya da belirlediği bir isim olursa, CHP'nin oyu biraz daha artar. Yüzde 1'in altında oyu olan partilerin seçmenleri genelde seçilebilecek partiye doğru kayar."

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VAZGEÇ SELO
5 gün önce
ERİR TABİ 37 YIL ÖNCE ÖLMÜŞ ADAMIN ARKASINDA KONUŞURSAN OLMAZ ÖLMÜŞTEN ŞEYTAN BİLE VAZGEÇMİŞ FATSALI FİKRİ 40-50 YŞLARINDKİLER TANIMAZ AMERKAN 6 FİLOYU İSTANBULDAN KOVAN ADAM DİYE TANIRIZ BU İŞLERDEN AKP YE EKMEK ÇIKMAZ ..BAŞKA KONU OLMAYINCA NORMAL Mİ ACABA DOLARDAN KONUŞSANIZ 18TL OLMUŞ OY TOPLARIM DİYE DÜŞÜNÜYORLAR AMA TÜRK HALKI ZEKİDİR.YEMEZLER........................
uA 34-Trabzonlu
4 gün önce
1980 DARBESİNIN ÜRÜNÜ YÖK VE EMEK DÜŞMANLIĞININ AMA ARTERI ÖSYM ; TÜRK EGITİM SISTEMİNIN ALTINA DINAMİT KOYAN KURUMLARDIR !
uA 34-Trabzonlu
4 gün önce
ALINTERİNIN HER DAİM YANINDA OLAN VE BIRILERININ DEĞIL, TÜRKİYE CUMHURIYETININ SAVCILARINI ; ÖSYM ESKI BAŞKANI H.AYGÜN VE ÖSYM YETKILİLERI HAKKINDA , YEDİIKLIM DENEN PACAVRA YAYINEVİ HAKKINDA VE ÖSYM YE BU KÖTÜ NIYETLİ KIŞILERI ATAYAN R.T.ERDOĞAN HAKKINDA SORUŞTURMA AÇMAYA DAVET EDİYORUZ ! KİMSE BU PISLİĞİ ÖRTEMEZ NUMARADAN DDK YA SORUŞTURMA IZNİ VEREREK ! DDK KAMU KURUMLARINDA HANGİ PISLIĞI DUZELTMİSTE BUNU DÜZELTECEK ! AYRICA 2022 KPSS İPTAL EDILMELİDIR YOK HUKMUNDEDIR ! IPTAL EDILMEMESİ HALİNDE TÜM MEMUR ATAMALARI SAIBELİ OLACAK 2022 KPSS DE
uA 34-Trabzonlu
4 gün önce
DÜNYA KÜÇÜLÜYOR TÜRKİYE BÜYÜYORMUŞ RTE ÖYLE DIYOR ! RTE'NIN NASIL OLSA HER DEDİĞINE INANACAK BIR KITLE VAR AMA HALKIN ÇOĞUNLUĞU BU UCUZ LAF CAMBAZLIKLARINI YEMEZ ARTIK! ADAM ABD , ALMANYA , FRANSA VS. GIBI YERLERE KÜÇÜLÜYOR DIYOR YAV BU KADARDA OLMAZ KARDESIM ! ADAMLAR ENFLASYONU YÜZDE 10 A ÇIKSA DERTLENIRKEN ; BIZDE ENFLASYON SÖZDE YÜZDE 80 ,ÖZDE YÜZDE 200 E YAKIN ; TEDBIR BULACAĞINA RTE ; BÜYÜYORUZ DIYOR ! DOĞRU 5 Lİ MUTAHIT CETESI BÜYÜYOR, BAKANLARIN BÜYÜYOR, SEN BÜYÜYORSUN AMA HALKIN ÇOĞU KÜÇÜLÜYOR EKONOMIK OLARAK MALESEF RTE BEY !
uA 34-Trabzonlu
4 gün önce
ŞİMDİ GELELİM MALUM KPSS KONUSUNA ! FETÖNÜN GEÇMİŞTE KPSS DE YAPTIĞI USULSUZLÜKLERIN ÜSTÜNÜ ÖRTBAS EDEN RTE BEY ; ŞU ANDA ISE ÖSYM BAŞKANINI GÖREVDEN ALDI ! TAMAM DOĞRU KARAR AMA ONU O MAKAMA ATAYAN VE SENİN CUMHURBAŞKANLIĞIN DONEMINDE BITMEK BİLMEYEN SKANDALLARIN HESABINI VERMEYECEKMISIN RTE BEY ? FARKETTIYSEN BUGÜNKÜ KPSS SKANDALI SENİN IKTIDARINDA OLDU ! R.T.ERDOGAN İSTİFA!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap