SON DAKİKA

Haber > Teknoloji > Bir bebek gezegenin doğumu görüntülendi

Bir bebek gezegenin doğumu görüntülendi

22 Mayıs 2020 Cuma - 14:23

Gök bilimciler, Güneş sistemine göre daha genç bir sistemde yer alan bir yıldızın yörüngesindeki bebek bir gezegeninin oluşumunu görüntülemeyi başardı.

Gök bilimciler, Şili'de yer alan Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) VLT teleskobunu kullanarak yeni bir bebek gezegenin doğuşunu gözlemledi.

Dünya'dan 520 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldız olan AB Aurigae'nin etrafındaki bebek gezegenin doğuşuna ait fotoğraflar yayınlandı.

Çok Büyük Teleskop (VLT) ile elde edilen görüntülerde AB Aurigae'nin etrafında dönen, yoğun bir toz ve gaz diskinin içinde spiral bir yapı tespit edildi.

GEZEGENİN DOĞUŞUNU GÖSTERİYOR

Bilim insanları spirallerin, bebek gezegenlerin doğuşunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

gezegen

Fransa'daki Bordeaux Astrofizik Laboratuvarından ve araştırmanın yazarlarından Anne Dutrey, spiral görüntünün, gezegen oluşumunun teorik modellerinden beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.

Çalışmayı yöneten Anthony Boccaletti, ''Şimdiye kadar binlerce dış gezegen tanımlandı. Ancak bu gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında çok az şey biliniyor. Gezegenlerin oluşma anını yakalayabilmemiz için çok genç sistemleri gözlemlemek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İLK DOĞRUDAN KANIT

Araştırmacılara göre yeni görüntüler, bir bebek gezegeninin varlığına dair ilk doğrudan kanıt olabilir

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap