SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Bir ülke daha TikTok'u yasakladı

Bir ülke daha TikTok'u yasakladı

13 Kasım 2023 Pazartesi - 22:45
Dünya'dan Çin menşeli sosyal medya platformu TikTok'a karşı yasak kararları gelmeye devam ediyor.

TikTok’un oluşturabileceği potansiyel tehditlere karşı bir çok ülke tedbirler almaya devam ediyor. Nepal hükümeti, sosyal medya platformu TikTok'un "ülkedeki sosyal yapıya zarar verdiği" gerekçesiyle yasaklanması kararı alındığını duyurdu.

The Kathmandu Post'un haberine göre, Nepal hükümetinden yapılan açıklamada "ifade özgürlüğü temel bir hak olmasına rağmen toplumun büyük bir kesiminin, TikTok'un nefret söylemine teşvik ettiğine inandığı" ve son 4 yıl içinde platformda 1647 siber suç vakasının raporlandığı kaydedildi. Bakanlar Kurulu tarafından "ülkedeki sosyal yapıya zarar verdiği" gerekçesiyle alınan Çinli sosyal medya platformu TikTok'un yasaklama kararının ne zaman yürürlüğe gireceğinin henüz belli olmadığı ifade edildi.

KARAR, YÜRÜRLÜĞE GİREN YÖNERGENİN ARDINDAN GELDİ

Söz konusu karar, hükümetin sosyal medya platformların işleyişi hakkındaki yeni bir yönergenin, 9 Kasım'da yürürlüğe girmesi ardından alındı. Hükümet, bu platformların Nepal'de temsilcileri bulunmamasının yetkililerin kullanıcıların endişelerini gidermesini ve sakıncalı içerikleri platformlardan kaldırmasını zorlaştırmasından dolayı artan şikayetler üzerine yönergenin hazırlandığını açıklamıştı. Yeni yönergeye göre, Nepal'de faaliyet gösteren sosyal medya platformları ülkede irtibat ofis açması veya yetkili bir kişi ataması ve söz konusu sosyal medya platformunu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığına kaydettirmesi gerekiyor.

Yönergenin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde bu şartları sağlamayan sosyal medya platformu yasaklanabilir.

TikTok’un tamamen ve Kısmi Yasak Olduğu Ülkeler Listesi:

Afganistan
Avustralya
Belçika
Kanada
Danimarka
Fransa
Hindistan
Letonya
Pakistan
Tayvan
İngiltere
Amerika

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap