SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Elon Musk, X'i Avrupa'dan çekmeyi planlıyor

Elon Musk, X'i Avrupa'dan çekmeyi planlıyor

19 Ekim 2023 Perşembe - 13:22
Sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk, dijital hizmetlerle ilgili yeni düzenlemeden dolayı uygulamayı Avrupa Birliği’nden çekmeyi değerlendiriyor.

Elon Musk'ın Dijital Hizmetler Yasası'na uymak zorunda kalmaktan giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradığı belirtildi.

Bussiness Insider'a göre, geçtiğimiz yıl X yani Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan milyarderin, uygulamanın bölgedeki kullanılabilirliğini kaldırmayı ya da Avrupa Birliği'ndeki kullanıcıların uygulamaya erişimini engellemeyi tartıştığını söyledi.

Bu durumun gerçekleşmesi halinde rakip platform Threads gibi X de Avrupa'da erişime kapatılacak.

Dijital Hizmetler Yasası, ağustos ayında yürürlüğe girdi ve X gibi büyük çevrimiçi platformlar üzerinde yanlış, yanıltıcı ve zararlı bilgilerin denetlenmesi ve kaldırılması için etkili ve şeffaf sistemlere sahip olmasını gerektiriyor.

 X, YASAYI İHLAL EDİYOR


İsrail-Filistin savaşına ilişkin dezenformasyon paylaşımlarının X'te hızla yayılmasıyla birlikte platformun Dijital Hizmetler Yasası'nı ihlal ettiği belirtildi.

AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton geçen hafta yaptığı açıklamada, Komisyon'un X'in yeni yasaya uyumunu resmi olarak "araştırdığını" ve platformdan zararlı veya zehirli bilgileri azaltma ve kaldırma eylemleri hakkında resmi olarak ayrıntılı bilgi talep ettiğini söyledi.

PARA CEZASI ALABİLİR

Nakit sıkıntısı çeken X, DSA'yı ihlal ettiği tespit edilirse para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Komisyon, bir şirketin küresel gelirinin yüzde 6'sına kadar "periyodik ceza ödemeleri" veya para cezaları uygulayabilir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap