SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Elon Musk'tan ilk çipli insan açıklaması: Düşünce yoluyla ilk hareketini yaptı

Elon Musk'tan ilk çipli insan açıklaması: Düşünce yoluyla ilk hareketini yaptı

21 Şubat 2024 Çarşamba - 15:17
ABD'li nöroteknoloji şirketi Neuralink'in kurucusu Elon Musk, ilk kez bir insana beyin çipi yerleştirilmesi sonrasında bilgilendirme yaptı.

Geçen ocak ayında bir insana ilk kez Amerikan nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından çip takılmıştı.

Çip yerleştirilen kişinin mevcut durumu hakkında bilgi veren Musk, hastanın düşünce yoluyla bilgisayar faresini kontrol edebildiğini açıkladı.

Bilim dünyasında heyecan uyandıran bu gelişmeye Amerikan basınında da geniş yere aldı,

Amerikan nöroteknoloji şirketi Neuralink'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'teki bir sohbet odasında, beynine çip yerleştirilen kişinin durumu hakkında ilk kez konuştu.

Konuya dair bilgi veren Musk, "Hasta, bildiğimiz kadarıyla hiçbir olumsuz etki olmadan tamamen iyileşmiş görünüyor ve fareyi kontrol edebiliyor. Sadece düşünerek fareyi ekranda hareket ettirebiliyor" diye konuştu.


İLK KEZ BİR İNSANA ÇİP YERLEŞTİRİLDİ

30 Ocak'ta X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Elon Musk, bir önceki gün ilk kez bir insana Neuralink tarafından üretilen çip takıldığını aktarmıştı.

Musk, iyileşme sürecinin iyi gittiğini ve ilk sonuçların "umut verici" olduğunu açıkladı.

İlk Neuralink ürününün adının "Telepati" olduğunu belirten Musk, sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünün sağlandığını aktarmıştı.

İNSAN DENEYLERİ İÇİN ONAY ALDI


Mayıs 2023'te Neuralink, şirketin beyin çipi projesini insanlar üzerinde test etmek için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay aldığını duyurmuştu.

Maymunlar üzerinde test edilen çiplerin beyindeki sinyalleri başarılı bir şekilde yorumladığı ve cihazlara ilettiği daha önce rapor edilmişti.

Musk ve bir grup mühendis tarafından 2016'da kurulan Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

2016 yılında Musk ve bir grup mühendis tarafından kurulan Neuralink, beyne mikroçip yerleştirerek felç ve körlük gibi nörolojik durumları tedavi etmeyi ve engelli insanların yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap