SON DAKİKA

Haber > Teknoloji > Google'dan inanılmaz hamle! 3 ülkeyi birbirine bağladı, ismi bile var

Google'dan inanılmaz hamle! 3 ülkeyi birbirine bağladı, ismi bile var

17 Eylül 2021 Cuma - 14:55

Teknoloji devi Google, ABD, İngiltere ve İspanya'yı birbirine bağlamak için Atlas Okyanusu'nun altından binlerce kilometre uzunluğunda fiber optik internet kablosu döşedi.

Dünya teknoloji devi Google, yeni okyanus altı internet kablosu ile iki kıtayı birleştirmeye hazırlanıyor. 6 bin 250 kilometre uzunluğundaki yeni jenerasyon fiber optik kablo, saniyede 350 terabit veri aktarma kapasitesine sahip. Gelecek yıl hizmete girecek kabloya yazılım dünyasının öncü isimlerinden Grace Hopper'ın ismi verildi.

Hopper, yazılımlardaki hatalar için "bug" ifadesini ilk kullanan kişi olarak da tarihe geçmişti. Business Insider'da yer alan habere göre, yeni kablo ile uluslararası internet veri trafiğinin daha da hızlandırılması hedeflenyor. Şirket, bu amaçla önümüzdeki Atlas Okyanusu altından Amerika ve Afrika kıtalarını bağlayacak yeni fiber optik kabloları da döşeyecek.

Google için küresel altyapının stratejik müzakerecisi Jane Stowell, "Grace Hopper, Birleşik Krallık kıyılarına gelen yeni nesil Atlantik ötesi kabloyu temsil ediyor ve 2003'ten beri ABD ile Birleşik Krallık'ı birbirine bağlayan ilk yeni kablolardan biri" dedi.

Grace Hopper, Google'ın tek denizaltı kablosu değil. Bu yılın başlarında şirket, ABD Doğu Kıyısı'ndan Güney Amerika'nın doğu kıyısı boyunca uzanan noktalara kadar uzanacak Firmina denizaltı internet kablosunu duyurmuştu. Temmuz ayında Google, Blue ve Raman denizaltı kablo sistemlerini oluşturmak için Sparkle ile bir ortaklık duyurdu. Google, Grace Hopper kablosunun saniyede 350 terabayta kadar veri göndermek ve fiber anahtarlama ile internet kesintilerini azaltmak için tasarlandığını açıkladı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap