SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Güneş'te bir dev patlama daha... Patlama anı kamerada

Güneş'te bir dev patlama daha... Patlama anı kamerada

15 Mayıs 2024 Çarşamba - 09:16
NASA Güneş'te bir büyük patlama daha meydana geldiğini duyurdu. Son 7 yılın en büyüğü olarak kayıtlara geçen patlamanın iletişim ve elektrik kesintilerine yol açabileceği duyuruldu.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi, son 7 yılın en büyük Güneş patlamasının dün meydana geldiğini bildirdi.

Söz konusu patlamanın tüm zamanlarda kaydedilen en büyük 17. Güneş patlaması olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, X sınıfı olarak nitelendirilen güçlü patlama dolayısıyla bazı radyo vericilerinin ve benzeri teknik ekipmanların etkilenebileceği ifade edildi.

2017'DEN BU YANA EN BÜYÜK PATLAMA

Amerikan medyasına yansıyan ilgili haberlerde ise, patlamanın ABD yerel saatiyle öğlen 13.00 sularında meydana geldiği ve Dünya'yı kayda değer ölçüde etkilemediği belirtildi. X8.7 seviyesinde olduğu belirtilen patlamanın, bu sınıftaki en şiddetli patlamalardan biri olduğuna dikkat çekilen haberlerde, bunun, 2017 yılından bu yana tespit edilen en büyük patlama olduğunun altı çizildi.

NOAA, Dünya'ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekerek 'yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği' ve yörüngelerdeki uydularda 'sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının' yaşanabileceğini de aktardı.

BAZI ALETLER HİÇ ÇALIŞMAYABİLİR


NOAA'nın açıklamasında, Dünya'ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, "yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği" ve yörüngelerdeki uydularda "sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının" yaşanabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği kaydedildi.

NASA FOTOĞRAFINI YAYINLADI

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı. Güneş patlamaları A sınıfından X sınıfına kadar sınıflandırılıyor ve her bir sınıf kendi içinde 1'den 9'a kadar ölçeklendiriliyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap