SON DAKİKA

Haber > Teknoloji > NASA yayınladı: Bu defa da Jüpiter görüntülendi

NASA yayınladı: Bu defa da Jüpiter görüntülendi

15 Temmuz 2022 Cuma - 12:24

Evrenin birbirinden büyüleyici görüntülerini yakalayan James Webb Uzay Teleskobu'ndan bu defa da Jüpiter ve uydularının fotoğrafları geldi.

30 yıllık çalışma ve test sürecinin ardından nihayet görevine başlayan James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz günlerde evrenin birbirinden büyüleyici fotoğraflarıyla dikkatleri çekmişti.

Şimdi NASA’dan, yeni teleskopla çekilmiş ve bir tür gaz devi olan Jüpiter’in ve uyduları Europa, Thebe ve Metis’in görüntüleri de geldi.


Solda: Jüpiter, merkez ve uyduları Europa, Thebe ve Metis, James Webb Uzay Teleskobu’nun NIRCam 2.12 mikron filtresinden görülüyor. Sağda: Jüpiter ve Europa, Thebe ve Metis, NIRCam’ın 3.23 mikron filtresinden görülüyor.

NASA’nın yayınladığı görüntüler, Webb’in yalnızca uzak galaksileri değil, kendi kozmik arka bahçemizdeki gezegenleri de izleyebileceğinin bir göstergesi oldu.

Webb’in NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki gezegen bilimi proje bilimcisi yardımcısı Stefanie Milam yaptığı açıklamada, “Her şeyi bu kadar net gördüğümüze ve ne kadar parlak olduklarına inanamadım. Güneş sistemimizde bu tür nesneleri gözlemlemek için sahip olduğumuz yetenek ve fırsatı düşünmek gerçekten heyecan verici” ded

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap