SON DAKİKAHaber > Teknoloji > NASA'dan 52 yıl sonra Ay'a yeni yolculuk

NASA'dan 52 yıl sonra Ay'a yeni yolculuk

16 Şubat 2024 Cuma - 09:46
NASA, Dünya'nın uydusu Ay'a yumuşak inişi gerçekleştirmek için Apollo Ay görevinden tam 52 yıl sonra yeni bir uzay aracı fırlattı

ABD’nin özel Ay aracı IM-1 Nova-C, son Apollo Ay görevinden yarım yüzyıl sonra fırlatıldı. Şirketin Odysseus olarak adlandırılan Nova-C iniş aracı, NASA’nın Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden dün saat 06:00’dan kısa bir süre sonra havalandı. Daha önce çarşamba sabahı yapılması planlanan fırlatma, iniş aracının itiş sisteminde kullanılan sıvı metanda tespit edilen ısınma sorunu nedeniyle 24 saat ertelenmişti.

Her ne kadar özel sektöre ait bir misyon olarak kabul edilse de, NASA’nın Ay’a astronot gönderme planından önce Ay ortamı hakkında veri toplamak üzere tasarlanmış NASA’ya ait altı farklı yük taşıyor. Planlara göre Intuitive Machines şirketinin Nova-C aracı yaklaşık bir haftalık uçuşun ardından 22 Şubat’ta Ay’ın güney kutbu yakınlarındaki Malapert A kraterine iniş yapacak.

Başarılı olması halinde uçuş, 1972’deki son Apollo mürettebatlı Ay görevinden bu yana bir ABD uzay aracı tarafından Ay yüzeyine yapılan ilk kontrollü iniş olacak. Bu aynı zamanda, NASA’nın Artemis ay programı kapsamında Ay yüzeyine yapılan ilk yolculuk olacak. Nova-C gibi küçük iniş araçları Ay’ın yeryüzünü, kaynaklarını ve potansiyel tehlikelerini yakından inceleyecek araçlar taşımayı hedefliyor.

Odysseus ise Ay’ın yüzeyiyle hava etkileşimleri, radyasyon, hassas iniş teknolojileri ve navigasyon konularına odaklanacak. NASA geçtiğimiz ay Artemis’in ilk mürettebatlı Ay inişi için hedeflediği tarihi 2025’ten 2026’nın sonlarına ertelediğini açıklarken, Çin 2030’u hedeflediğini duyurdu.

ABD İSTİHBARATI: RUSYA UZAYA NÜKLEER SİLAH GÖNDERECEK

ABD, Rusya’nın uzaya uydusavar nükleer silah konuşlandıracağı iddiasını ortaya attı. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, Biden yönetimine, daha sonra Rusya’nın uzaya nükleer silah yerleştirme planlarını içerdiği bildirilen ve “ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi” olarak adlandırdığı bilgilerin gizliliğini kaldırması çağrısında bulundu. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise ABC News ve New York Times’ın ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberlere göre Turner’ın bahsettiği güvenlik tehdidi Rusya’nın uzaya nükleer bir uydusavar nükleer silahı yerleştirme planıydı.


New York Times, Rusya’nın iddia edilen kabiliyetinin henüz gelişme aşamasında olması nedeniyle acil bir tehdit oluşturmadığının düşünüldüğünü belirtti. Kremlin Sözcüsü Peskov ise, Beyaz Saray’ın yalan haberlerle Kongre’yi Rusya’yla mücadele için mali yardım sunulmasını öngören yasa tasarısını gündeme almaya zorladığının çok aşikar olduğunu kaydetti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap