SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Trafik çilesine 'uçan taksi' çözümü

Trafik çilesine 'uçan taksi' çözümü

14 Kasım 2023 Salı - 20:41
Farklı ülkelerden çok sayıda hava aracının sergilendiği Dubai Airshow 2023'ün en dikkat çekeni Archer'ın tasarladığı elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight oldu.

Dünya genelindeki havacılık endüstrisi profesyonellerini bir araya getiren, dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olan Dubai Airshow 2023, Birleşik Arap Emirliklerinde dün başladı. 17 Kasım tarihine kadar devam edecek olan etkinlik, 95 ülkeden bin 400'den fazla katılımcıyı ağırlıyor. Fuarda, farklı ülkelerden şirketlerin geliştirdiği çok sayıda hava aracı sergileniyor. ABD merkezli havacılık şirketi olan Archer'ın tasarladığı elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight, etkinliğin en ilgi çekici aracı oldu. 80 kilometreye kadar şehir içi yolculuklar için tasarlanan Midnight 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesine sahip.

UÇAN TAKSİ 10 DAKİKADA 40 KİLOMETRE GİDİYOR

241 kilometre hız kapasitesiyle dizayn edilen araç, saatlerce süren yolculukları dakikalara düşürmeyi hedefliyor. 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen araç, pilot hariç 4 yolcu taşıyabiliyor. Bagaj taşıma imkanı da sunan Midnight, 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebiliyor. Helikopterden 100 kat daha sessiz çalışan uçağın rekabetçi fiyatlandırma politikasıyla kara yolu taşımacılığına alternatif sunması bekleniyor. Araçla bugüne kadar çok sayıda test uçuşu gerçekleştirildi. Ticari hava yollarıyla benzer seviyelerde güvenlik sertifikasyonunu hedefleyen aracın sertifikasyon süreçleri devam ediyor.

TAKSİ OLARAK KULLANILACAK

Yolcu taşımacılığı, kargo ve lojistik, acil durum servisleri gibi farklı alanlarda kullanımı öngörülen aracın, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da taksi olarak hizmet vermesi hedefleniyor. Archer Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, yaptığı açıklamada, Midnight'ın, 2025'te ABD'de sertifikasyon sürecini tamamlamasını umduklarını belirterek, bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte 2026'da uluslararası olarak operasyonlarına başlamayı planladıklarını söyledi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap