SON DAKİKAHaber > Teknoloji > Türk CEO Rolls-Royce’a yaradı

Türk CEO Rolls-Royce’a yaradı

22 Şubat 2024 Perşembe - 11:57
Rolls-Royce, yıllık kârının iki kattan fazla arttığını ve 2024 yılında daha da yükseleceğini açıkladı. Şirket, uçak motorları, savunma ve enerji üretim sistemleri alanlarında talebin artmasından faydalandı.

İngiltere merkezli Rolls-Royce esas faaliyet kârı 2022 yılında 652 milyon pound iken, 2023 yılında 1,6 milyar pounda (2 milyar dolar) yükseldi. Bu rakam, şirketin ve analistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Bir yıl önce koltuğu devr alan eski BP yöneticisi Tufan Erginbilgiç yönetiminde Rolls-Royce güçlü bir büyüme sağladı. Rolls-Royce CEO’su Erginbilgiç, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yüksek performanslı, rekabetçi, esnek ve büyüyen bir Rolls-Royce olarak tüm potansiyelimizi ortaya çıkarıyoruz” dedi. Erginbilgiç, maliyet tasarrufları ve fiyatlandırma stratejisi sayesinde şirketin marjlarını artırdığını belirtti. Şirket, 2024 yılı için temel faaliyet kârının en az %6 artacağını ve 1,7-2 milyar pound arasında olacağını tahmin etti. Bu aralık, mevcut konsensüs tahmini olan 1,7 milyar poundun üzerinde olarak dikkat çekiyor. Endekste en iyi performans gösteren şirket oldu Rolls-Royce hisseleri, 2023 yılında İngiltere’nin FTSE 100 endeksinde en iyi performans gösteren şirket oldu. Hisse fiyatı, Temmuz ayında yapılan kar artışı ve Kasım ayında 2027 yılına kadar karını dört katına çıkarabileceğini duyurmasının da etkisiyle %200’ün üzerinde değer kazandı.
Kaynak: haber.aero

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap