SON DAKİKAHaber > Ekonomi > EYT'zedeler için ikinci EYT geliyor

EYT'zedeler için ikinci EYT geliyor

20 Haziran 2024 Perşembe - 10:25
Geçtiğimiz yıl çıkan Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinden faydalanamayan yaklaşık 1 milyon kişiyi 5 yıl erken emekli yapacak yeni bir EYT düzenlemesi daha yolda...

Esnafından ev kadınına kadar yaklaşık 1 milyon kişiyi 5 yıl erken emekli yapması beklenen yeni bir emeklilik düzenlemesi için düğmeye basıldı.

Eğer düzenleme hayata geçerse yaklaşık 1 milyon küçük esnaf, 5 yıl erken emekli olabilecek.

 Söz konusu erken emeklilik için Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e inmesi gerekiyor. Böylelikle esnafın 5 yıl erken emekli olması sağlanacak.

Kulislerden alınan bilgilere göre yeni düzenlemeden 10 ve altında eleman çalıştıran esnaf yararlanabilecek.

Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre de esnetilmesi gündemde. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payının kadınlarda da çocuk sayısına göre uygulanması söz konusu olacak.


Ev kadınları da isteğe bağlı emeklilik de devlet desteğinin verilmesini bekliyor. O düzenlemeyle de isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak.

Asgari ücret üzerinden hesaplandığında en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 TL, bunun 2 bin 133 TL'si ev kadınlarına destek olarak verilecek.

Haber3

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
2
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap