SON DAKİKA

Haber > Gündem > Arşiv Affetmez! AK Parti'nin iktidara gelir gelmez raftan kaldırdığı proje

Arşiv Affetmez! AK Parti'nin iktidara gelir gelmez raftan kaldırdığı proje

02 Ağustos 2021 Pazartesi - 17:57

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, orman yangını söndürme uçağı projesinin AK Parti tarafından rafa kaldırıldığını söyledi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, orman yangını söndürme uçağı projesinin AK Parti tarafından rafa kaldırıldığını söyledi.

Altaylı'nın bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

Bahis yangın söndürmek ve yangın uçaklarından açılmışken, unutmadan yazayım.

Biliyorsunuz AK Parti iktidarı öncesi Türkiye’de buzdolabı, otomobil, fırın, çamaşır makinası, yol, elektrik falan yoktu.

Ama bazı şeyler vardı.

Mesela “Orman yangını söndürme uçağı projemiz” var idi.

 Şimdi TUSAŞ diye bildiğimiz TAİ 1999 yılında bir yangın söndürme uçağı modifikasyonu yapmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emekliye ayırdığı 10 deniz karakol uçağı TAİ tarafından modifiye edilerek yangın söndürme uçağına çevrilecekti.

Gerekli finansman ise TEMA’nın öncülüğünde sağlanacaktı.

Proje yürümeye başlamış, ilk uçağın modifikasyonu yapılmış, uçak 1999 yazında Antalya’daki orman yangınlarına başarı ile müdahale edip, yangınları söndürmeye yardımcı olmuş, 1999 depreminde Tüpraş Rafinerisi’nde çıkan yangını da söndürmeyi başarmıştı. Ve bu uçağa ABD talip olmuş, satış anlaşması bile yapılmıştı.

 Toplamda ilk etapta 9 olmak üzere 15 yangın söndürme uçağı yerli ve milli imkanlarla yapılacaktı.

Ancak bu proje 2002 yılında yani AK Parti iktidarının ilk yılında acilen rafa kaldırıldı.

Gençler bunları bilsinler de.

Her palavraya inanmasınlar.

Fatih Altaylı'nın yazısının tamamı için...

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Kemal
1 ay önce
Demek Amerikan uçaklarını milli ve yerli yapacaktık ta iktidar engelledi Bir uçağa su tankı taktın diye Türk yapımı mı oluyor Altaylı.Devlet THK ya 9 uçak teslim etti.Sizin yöneticiler ne yaptı.Hrmde modernize için verilen paraları da yiyerek.hiç bir şey.Ne palavra sıkıyırsun.Uçak yapacakmışmış.Daha hazır yangın uçağının bakımını yapamadınız.Erdopan kayyum arayınca cumhuriyet ekden gidiyor dediniz.işin gücün yalan dolan.sen uçarmıydın o uçaklarla
Doğru söz
1 ay önce
Hamdolsun ormanlar yanıyor! Söndürme uçağımız da yok, Hamdolsun! Ay'a gideceğiz, Hamdolsun! İtibardan tasarruf olmaz, Hamdolsun! Dünya tarihinde rüşvet uçağı, itibardan tasarruf olmaz diyerek zırcahillere kabullendiren ilk ve tek insan RTE. Büyük adam! Cemmaat sefil olunca ...
Turgay
1 ay önce
E ne olacak şimdi. Demek ki neymiş bunlar Türkiye'yi soymaya gelmişler. Ülkeyi çekirge istilasına uğramış tarlaya benzettiler. Çıkarları olmayan ceplerine para girmeyen her şeyi iptal etmişler.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap