Karadenizli balıkçılar, fındık sezonunun bitmesiyle balık sezonu için işbaşında olduklarını dile getirdiler.
Rumeli Fenerinde bulunan limanda ağlarını diken ve teknelerini tamir eden Karadenizli balıkçılar, fındık sezonu bitmesiyle balık sezonu için işbaşında olduklarını söyledi.Türkiye'de balıkçılar, avlanma yasağının son bulacağı 1 Eylülde "Vira Bismillah" demeye hazırlanıyor. Yeni av sezonu hazırlıklarını hızlandıran balıkçılar Sarıyer Rumeli Fenerindeki limanda gayretli bir çalışma sergiliyor. Karadenizin çeşitli illerinden gelen balıkçılar ağlarını örmeye ve makaraya ağlarını sarmaya başladı. 30 Ağustos gecesini Karadenize balık avlamak için çıkacak olan tekneler Rumeli Feneri limanında demir attılar.Mevsimlik işçi olarak ekmek paralarını kazanan Karadenizli balıkçılar, Ordu ve Giresundaki fındık sezonu bitince İstanbula geldiklerini söylediler.Sezonluk çalışma üzere İstanbula geldiğini anlatan balıkçılardan Kenan Acartürk, Ordu'dan geldik İstanbula. Rumeli Fenerinde çalışacağım tekne bu. Balık sezonuna başlangıç yapacağız. 4 gün kaldı ağlarımızı hazırlıyoruz. Denizde bereket bol bu sene. Allah nasip ederse avlanacağız yoksa yine memleketimize geri döneceğiz dedi.Yeni sezon hazırlıkları başladığını söyleyen balıkçı Yaşar Topal, 3- 4 günümüz var. İnşallah yeni sezon hayırlı olur. Buraya para kazanmak için geldik. Biz istiyoruz balık bol olsun. Halk ucuz balık yesin bizde çocuğumuzun rızkını kazanalım diye konuştu.
Tayfanın tamamının Ordulu olduğunu ve fındığı topladıklarını söyleyen Cihan Küçük isimli Balıkçı ise, Sezonumuz 1 Eylülde açılıyor. İnşallah hayırlı olur balıkçı camiasına. tayfaların hepsi Ordulu. Fındığımız topladık geldik. Bu sene deniz iyi gözüküyor. Palamut şuanda gözüküyor. Parça parça balıkçılık var. Denize çıkmadan bir şey diyemeyiz ama palamutun küçüğü çıktı. Tabi herkes buraya ekmek parası için geliyor. Bizim şuanda yaptıklarımız hazırlıklar ağ tamirleri ağ dikişleri yapıyoruz. İnşallah bereketli geçer ifadelerini kullandı.