Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adanada konuştu.
Erdoğanın açıklamalarından satırbaşları:
Bütçedeki her 100 liranın 43 lirasıyla faiz ödeniyordu. Şuanda bu oran yüzde 13 oldu.
Peki Türkiyenin bu düşüşten elde ettiği tasarruf ne biliyor musunuz? Bu rakama dikkat edin. 642 milyar lira. Yani faizleri düşürdüğümüz için 642 katrilyon tasarruf etti.
Real olarak baktığınızda bu rakam bugünün parasıyla 900 milyar liraya karşılık geliyor.
Sevmek öfke dolu nutuklarla olmaz
Nereden nereye. Bu yıl mayıs ayında IMFe olan borcu sıfırladık. Buraya, Adanaya gelip de milliyetçilikten bahsedenlere. Ulusalcılıktan bahsedenlere sesleniyorum. Ülke sevmek öfke dolu nutuklarla olmaz. Onlar ülkeyi borçlandırdı, biz ülkemizin borçlarını ödedik.
Ah benim esnaf kardeşim. Sen Halk Bankasından yüzde 46 faizle bir avuç kredi alıyordun.
Şimdi yüzde 5-7. Milliyetçiğim diyenler, ulusalcıyım diyenler bu ülkenin parasının, pasaportunun itibarını yerlerde süründürdüler.
Biz geldik ülkemizin itibarını iade ettik
Biz slogan milliyetçisi değiliz.
Bizim için milliyetçilik millet için hizmet üretmek,. İhtiyaçlarına cevap vermektir.
Her sabah çocukları sıraya dizip o çocuklara 33lü yıllardan kalma soğuk savaş döneminin demir perde döneminin sloganlarını attırmak milliyetçilik değildir.
Milliyetçilik o çocuklara insanca eğitim görecekleri sınıflar inşa etmektir.
En önemlisi milliyetçilik çocuklara slogan attırmak değil onlara vizyon sunmaktır.
Doğruyum dediler...
Türk'üm dediler ama Türkiye'nin itibarını yerlerde süründürdüler. Doğruyum, dediler, Türkiye'yi yolsuzluklara mahkum ettiler. Çalışkanım, dediler, yıllarca yan gelip yattılar, Türkiye'yi faize, enflasyona, işsizliğe mahkum ettiler"
Bal, bal demekle ağız tatlanmaz. Balı yersen ağız tatlanır.
Mesele slogan atmak değil, mesele iş yapmak.
Biz yıkıcı değil yapıcı olmaya devem edeceğiz. Hayalleri hedefe, hedefleri tek tek gerçeğe dönüştürüyoruz. Türkiyeyi güçlü bir ekonomi güçlü bir demokrasi üzerinde geleceğe taşıyoruz.
Adananın değerli insanları Esmayı unutmuyorsunuz değil mi? 17 yaşındaki Esmayı unutmuyorsunuz
Biz Adanada neysek Rabiada da oyuz. Zulme rıza zulümdür.
Pazartesi günü duyurduğumuz Demokratikleşme Paketi, ekonomiye, demokrasiye ve kardeşliğimize güç katacak. Biz sağdan soldan ne diyorlar bakmayız. Biz siz ne diyorsunuz ona bakarız. Sizin istemediğinizi bilin ki biz de istemeyiz. Biz milletin hakkını, hukukunu teme hak ve özgürlüklerini pazarlık konusu yapmayız.
Değişime direnenler kaybedecek
11 yıl boyunca yaptığım her reforma karşı çıkarlar, korku senaryosu üretenler bugün de aynısını yapıyorlar. Göreceksiniz onlar kaybedecek, Türkiye kazanacak. Değişime direnenler kaybedecek.
Bu yeni reform paketinin bir kez daha milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
4 Haziran 2011de Adanaya geldim. Burada sizlerle bir hasret giderdim. O gün burada Adana için bazı yatırımlardan bahsetmiştim. Biz geçmiş siyasetçiler gibi unutanlardan ve unutturanlardan değiliz. Neyi söylediysek yerini bulana kadar peşini bırakmayız. 2011de demir yolu ağını söylemiştik. Aynı yıl çalışmaları başlattık.
Aralık ayında inşallah proje çalışmalarını bitiriyoruz. Kamulaştırma çalışmaların ardından ihaleyi yapacağız. 2015te 28 kilometrelik güney çevre yolunu Adanaya kazandıracağız.
Bir başka söylediğimiz yatırım ise metroydu. Bunu gerçekleştirmek için Adana Büyükşehir Belediyesinin uygulamayı hazırlayıp bakanlığımıza vermesi gerekiyor. Bu projeyi ne yazık ki belediyemiz henüz hazırlayamadı. 2015de bunlar yapıp metroyu da tamamlayacağız.
2011de söylediğimiz bir diğer yatırım ise Yüreğir Kültür Merkeziydi. Bunu tamamladık. Bugün de açılışını yapıyoruz.
Adanaya 33 bin kişilik bir stadyum yapacağımız söylemiştik. TOKİnin yaptığı stadın maliyeti 140 milyon lira. 2014 yılında teslimini planlıyoruz.
Çukurova bölgesel havalimanı demiştik. Bu havalimanı Adanaya, Mersine Çukurovaya hitap edecek İlk aşamada yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip. İç ve dış hat trafiğine açık.