Başbakan Erdoğan, ırkını üstün görenin şeytanın izinde olduğunu söyleyerek, Etnik milliyetçiliği kim yaparsa yapsın o sapkınlığın içindedir, fesat iç
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardinde toplu açılış töreninde İmralı süreciyle ilgili MHP ve BDPyi eleştirerek "Bir çözüm sürecindeyiz. Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği, ayaklarının altına almış bir iktidarız. Kuru milliyetçilik yok" dedi. Erdoğan, Mardinde özetle şunları söyledi:
- AYRIM YOK: Kim ki kendi ırkının, kavminin, kendi kabilesinin diğerlerinden üstün olduğunu iddia ediyorsa o kişi şeytanın izindedir. Kavimler farklı olabilir ama saygındır. Kabileler farklı olabilir ama saygındır. Irklar, diller, inançlar farklı olabilir ama saygındır. Kardeşlerim, ne Arapın beyaza, ne beyazın Arapa üstünlüğü yoktur. Ayrım yapamayız. Etnik milliyetçiliği kim yaparsa yapsın o sapkınlığın içindedir, fesat içindedir, fitne peşindedir.
- AYAKLAR ALTINA ALDIK: Bu süreç bir çözüm sürecidir. Bu süreçte kimse karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız. Kuru milliyetçilik yok.
- KEPENK İNDİRMEYİN: Birileri kepenkleri indirin dediği zaman o kepenklerini indirmeyecek. Kusura bakmayın. Siz başka yerlere gidin diyecek. Bizim gönül kapılarımızı, gönül kepenklerimizi kimse indiremeyecek diyecek. Dikkat edin, terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını, okulları, dershaneleri, yurtları hedef alıyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını, yetişmesini istemiyorlar.
- DUR DİYECEĞİZ: Buna hep birlikte dur diyeceğiz. Hep birlikte silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun, diyeceğiz. Silahların susması, silahların artık gömülmesi, kendi ayaklarının üzerinde duran siyasete fırsat tanınması için bir çözüm süreci başlattık.
- İMTİYAZLARI YIKTIK: Artık, inkar politikaları yok, ret politikaları yok, artık asimilasyon politikaları yok. Bunların hepsi ayaklarımızın altında. Kürtü de Arapı da Türkü de Lazı da Çerkezi de Gürcüsü de hepsi benim kardeşim. Biz imtiyazları yıka yıka bu ülkede demokrasiyi güçlendirdik, kökleştirdik.