Ali Ağaoğlu, Savcı Zekeriya Özün Dubai seyahatinin masraflarını şirketinin ödediğini açıkladı. Ama Savcı Zekeriya Öz, Hayır ben ödedim. Faturalar e
Ortalık toz duman
Süper savcılıktan, neredeyse istenmeyen savcı haline gelen Zekeriya Öz, Başbakanın üstü kapalı avanta Dubai seyahati iddiasına anında da karşılık vererek, Kendi paramla gittim demişti. Ama daha bu beyanatın sıcaklığı geçmeden 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Ali Ağaoğluna ait Ağaoğlu Şirketler Grubu bomba etkisi yaratan bir açılama yaparak Başsavcıvekili Zekeriya Özün Dubai seyahatinin masraflarının oradaki temsilcileri tarafından karşılandığını açıkladı. Ve bir haftalık tatilin faturası da medyaya el altından servis edildi
(Ancak faturada her şey İngilizce yazılıyken, ay ve tarih nedense Türkçe)
Kamuoyu, süper savcıyı bu avanta gezi için suçlarken, Özden müthiş bir açıklama geldi, Dubai seyahatinin masraflarını ben karşıladım. Faturaları var. Dubaiden 20Ekimde çıktık. 21 Ekimde buradaydık. Söz konusu fatura biz döndükten sonraki bir tarihte düzenlenmiş. İddialarda yer alan safari faturası da ben döndükten sonra ki tarihte düzenlenmiş. Benim kaldığım tarih, uçak biletlerim belli. Ağaoğlu ile tanışıklığımız var. Babasının vefatından sonra taziyeye gittik. Bir daha da karşılaşmadım görmedim.
Evet, ortada gerçek olan bir Dubai seyahati var. Ama iki tarafta parayı ben verdim diyor. Yani bir taraf doğruyu söylemiyor. Kuşkusuz gerçek yakında ortaya çıkacak. Ancak; yolsuzluk operasyonunda göz altına alınan Ali Ağaoğlu, neden aniden ortaya çıkıp Savcı Özün gezi masraflarını biz ödedik diye ortaya çıktı. Bu açıklamanın kamu görevi yapan Öze zarar vereceğini bildiği halde neden yaptı. Bir savcıyı neden ve niçin ağırlarlar. Bunun şaibesinin çok ağır olacağını düşünmez mi?
Nitekim, HSYK Zekeriya Özün görevden alınıp, Bakırköye gönderilmesine karar verdi ve Adalet Bakanının imzasına sundu. Yani, Ağaoğlunun açıklamaları Özü yedi. Eğer, Savcı Öz, iddia ettiği gibi seyahat parasını kendisinin ödediğini kanıtlarsa Ağaoğlu ne yapacak? Yok, Dubai gezisi avanta ise o zaman rüşvet alan da veren de suçludur diyen 5237 sayılı kanunun 252 maddesi mi devreye girecek? Yoksa hediye gezi diye idari soruşturma sımı açılacak? Bekleyelim görelim.