AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, 28 Şubat döneminde tehdit edildiğini belirterek, bir anısını anlattı.
TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi ve Rize Milletvekili Hasan Karal, Ensar Vakfı Ankara Şubesinin önceki akşam düzenlediği Ensar Buluşmalarına konuk oldu. Karal, 28 Şubat döneminde Ensar Vakfının Rize Şube Başkanı olduğunu dile getirdiği konuşmasında, o dönemde Rize Şube Başkanı iken Rize Emniyet Müdürlüğünde bir şube müdürü tarafından tehdit edildiğini, yıllar sonra o şube müdürü ile AK Parti iktidarı döneminde emniyet müdürü olarak karşılaştığını ifade ederek "Allaha hamdolsun ne kadar özgürlükçü bir ülkeyiz ki bu kişi bu ülkede emniyet müdürü olmuş dedim" dedi. Karalın unutamadığı anısı şöyle:
DGMDE YARGILANDI
28 Şubatta polisler bir gün aniden Rize Ensar Vakfına geldi. İlk dedikleri söz "Sizi emniyete götüreceğiz" oldu. Vakıf evraklarının tamamını alıp Maliye Bakanlığına göndereceklerdi. Nihayet evrak dolu çuvallar Ankaraya, biz emniyete gittik. Beni şube müdürü bir odaya çekti. Bana, "Daha hayatın yeni başlıyor, siz burada kanunsuz işler yapıyorsunuz, gel sen bu işlerden, bu sevdadan vazgeç" dedi. Beni açık açık tehdit ediyordu. Hayrettin Karaman hocanın bir makalesini okuduğum için 5 yıl boyunca DGMde yargılandım. Görevime bir süre ara vermek zorunda kaldım...