AK Parti Maltepe Belediye Başkan aday adayı Kadem Ekşi, hedeflerini ve projelerini gazetemize açıkladı.
Deyim yerindeyse on karpuzu koltuğuna sığdıran bir insan... Görev aldığı birçok kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşunda başarıyla hizmet verdi. 2014te yapılacak yerel seçimler için AK Partiden Maltepe Belediye Başkan aday adaylığını ilan etti. Kadem Ekşi, başkan seçilmesi halinde yapmayı planladığı projelerini gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna aktardı. İşte Ekşinin açıklamaları...
MALTEPE DE BÜYÜMELİ
İnsanımız daha sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir Maltepede yaşamak istiyor. Maltepe, denize kıyısı olan İstanbulun en güzel ilçelerinden biri. Maltepede insanımıza adil ve katılımcı bir belediyecilik anlayışıyla hizmet etmek gayemizdir. İstanbul büyüyor ve bir dünya şehri oluyorken; İstanbulla birlikte Maltepe de büyümeli ve hak ettiği payı fazlasıyla almalıdır. Maltepede proje ve hizmet anlayışıyla, müzakere ve uzlaşma kültürü ile insanımızın var olan birikimini ve istemlerini yönetim süreçlerine katarak, güzel ve büyük projeleri birlikte gerçekleştireceğiz. Kavgayı ve çatışmayı değil barışı ve uzlaşmayı esas alan bir anlayışı, insanı merkeze alan bir yönetimle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu inanç ve azim, bilgi ve projeler bizlerde var.
Dünü, bugünü ve geleceği harmanlayarak hürmet, saygı ve sevgi içerisinde, birbirimizi önemseyen ve değer veren şehircilik anlayışını şehrimizde yaşatacağız.
Kentsel Dönüşüm
Kentsel dönüşüm ve yenilemeyi, daha sağlıklı ve güvenli mekânların inşası için Maltepede bir imkâna dönüştüreceğiz. İnsanımızın sıcak yuva ve daha iyi bir gelecek kurma hayallerini hırs içerisindeki simsarlara bırakmayacağız. "Herkes için şehir" anlayışını, herkesin kazandığı bir kentsel dönüşüm uygulamasını şehrimizde gerçekleştireceğiz. Yerinde dönüşüm anlayışı ile kent hafızasına ve komşuluk ilişkilerine değer veren bir dönüşümü, mahallelerimizde adil ve sürdürülebilir bir şekilde birlikte gerçekleştireceğiz.
Yaşanabilir Bir Çevre
Yaşanabilir bir çevreyi ve geleceği birlikte inşa edeceğiz. En büyük güvencemiz çevre duyarlılığının yeni kuşaklarda oluşmasıdır. Maltepede daha iyi bir çevreyi, denizi, parkları ve tematik mekânlarımızla birlikte kuracağız. Şehri anlamlı ve yaşanabilir kılan ortak mekânlarımızı ve çevremizi koruyup geliştireceğiz.
Çocuklar Geleceğimiz
Çocuklarımızın sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim almaları için ilçemizdeki okul yönetimleri ile birlikte çalışacağız. Çocuklarımızın sağlıklı bir beden ve açık bir zihne sahip olmaları için gereken mekânları birlikte geliştireceğiz. Daha anlamlı ve sevinçli bir yaşama onları hazırlayacağız. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir geleceğin inşasını çocuklarımıza sağlayacağız.
Maltepeyi İstanbulun parlayan, umut veren ve takip edilen ilklerin ilçesi yapacağız. Birlikte yönetip, birlikte yaşayıp, birlikte kazanıp, birlikte yeni bir geleceği inşa etmek için desteklerinizi ve katkılarınızı bekliyorum.
AB PERSPEKTİFİ
Maltepenin vizyonunu ve çehresini değiştirmek için gereken doğru formül ortaya çıkar. Bu maddeler;
İnsan, kent ve çevre kültürüyle, yarınlara bugünden hazır olan bir Maltepe,
Sinerji üretecek dinamik ekibimizle, doğru çözümler üretecek vizyoner bir kadro,
Avrupa Birliği perspektifine vakıf dinamik ve katılımcı bir yönetim anlayışı,
Özel sektör yatırımlarını cazip kılacak sağlıklı ve verimli ekonomik ortamın sağlanması,
Sosyal ve insani konularda duyarlı ve çözümler üreten etkin bir irade,
Altyapı belediyeciliğini kültür belediyeciliğine dönüştüren yeni bir yaklaşım,
Karar mekanizmalarını sivil toplumu da katan genişleten şeffaf, demokratik bir yönetim,
Halkla iletişimi iyi ve yönettiği ilçeyi cazibe merkezi yapabilen çağdaş belediyecilik,
Kaynak üretimi ve yönetimi deneyimine sahip, cesur, yürekli, dürüst, hızlı ve doğru karar verebilen sizden biri olan bir belediye başkanınız olacağım.
Bölgeciliğe hayır
Maltepe yedi ayrı bölgenin harmanlandığı bir ilçe. Biz Maltepede tüm bu kültür medeniyet akslarında serpilip gelişen ve Maltepeyle buluşan arkadaşlarımızı kucaklayacağız. Etnik grupçuluk veya bölgecilik yapmayacağız. Cümle âlemi bir görüp bir bileceğiz. Biz artık İstanbulluyuz, Maltepeliyiz. Geldiğimiz yeri unutmayacağız ama Maltepeli olacağız.
Kadem Ekşi kimdir
1965 yılında Rizede doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Maltepede tamamladı. 1990 yılında yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünde tamamladı. Eğitim hayatı boyunca demokratik kitle örgütleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde aktif siyasi çalışmalarda bulundu. 1991 yılında iş hayatını kısa dönem askerlik vazifesi sonrası Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde mühendis olarak devam ettirdi. Kamuda başlayan iş hayatına 1993 yılında özel sektörde kurucusu olduğu Ekşioğlu Şirketler Grubu ile devam etmektedir. Yer bilimleri, mimarlık ve mühendislik alanında proje ve müşavirlik hizmetleri; inşaat alanında iş merkezleri, villa, konut yapım işlerini içeren şirketler grubunun bu faaliyetini kesintisiz olarak sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsünde ve Bahçeşehir Üniversitesinde Siyaset Bilimi üzerine akademik çalışmalar yapmıştır.
Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üyelik, yönetim kurulu üyeliği, dernek başkanlığı, dernek üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.
Fazilet Partisinin kuruluşu ile başlayan süreçte İstanbulun Maltepe ilçesinde aktif siyasete başladı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Maltepe Belediye Başkan adayı oldu. AK Partinin kuruluşuyla beraber aktif siyasi hayatı ve hizmetlerini 2004 ve 2009 Maltepe Belediye seçimlerinde AK Partiden aday adayı olarak devam ettirmiştir. Siyasi çalışmalarını halen İstanbul, Maltepe ilçesinde AK Parti danışma kurulu üyesi ve delege olarak devam ettirmektedir. Kadem Ekşi, evli ve iki çocuk babasıdır.