AK Partili Fahrettin Aksoy'un "3 soru 3 sevap" sütunlarına yaptığı açıklamalar gündem yaratacak.
Trabzonda medyanın siyasi bir amaca münhasır el değiştirdiğine inanmadığını ifade eden Trabzon Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Fahrettin Aksoy, "Medyayı siyasi beklenti için satın alanlar başarılı olamazlar. Halkın kararıdır önemli olan" dedi.
1 Trabzonda TOKİnin çalışmaları var. Çalışmalar sürerken de zaman zaman eleştiriler oluyor. Kentsel dönüşüm Trabzonda daha kısa sürede miydi ve yapılan çalışmaları genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
TOKİnin Trabzonda ne kadar yatırım yaptığına bakmak gerekiyor. Neleri değiştirdiğine, TOKİnin Türkiye'deki, dünyadaki fonksiyonuna bakmak gerekiyor. TOKİyi kuranlara teşekkür etmek gerekiyor. Bakın, mecliste de gündeme geldi. Sadece Tabakhane Vadisi'ne, daha hiçbir şey gözükmediği halde 103 trilyon para harcanmış istimlak bedellerine. 2009dan sonra sadece Trabzon Belediyesi'nin uhdesinde olan, protokollerle yaptırılan yerlerdeki kentsel dönüşümlerde 270 trilyon (eski para ile) istimlak bedeli ödenmiş. TOKİnin Trabzonda ciddi yatırımları var. Zağnos Vadisidir, Tabakhanesidir, Narlıbahçesidir, Pelitlisidir, Ayasofyasıdır. Devasa projeler yürütülüyor. Biz üzüm yemek derdinde miyiz, bağcıyı dövmek derdinde miyiz? Muhalefet iş yapanları daha teşvik edici olmalı. Onları daha hızlı iş yapmaya itmeli. Daha fazla kaynak gelmesi için yönlendirmelidir. Yapıcı muhalefete her zaman saygı duyuyorum, bunu yararlı buluyorum.
KENT İÇİN YARDIMCI OLMALIYIZ
Hep bireysel insanlar üzerine odaklanılan rant mı var durumlarında yargı var, icra var. Buna kimsenin müsaade etme hakkı da olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kenti büyütmek adına, zenginleştirmek adına yapıcı olmamız gerekiyor. TOKİnin Trabzondaki fonksiyonlarını artırmak adına, vatandaşımızın daha mutlu olması adına yapıcı olmalıyız. Ben TOKİ olayına böyle bakıyorum. İyi ki var. İyi ki Trabzonda bir yığın proje yürütüyor. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlarda, siyasilerde hasıl olmuş bir beklenti var. Kentsel dönüşüme başladığınız anda bir sene iki sene içinde çok kesin netice almanızı istiyorlar. Kentsel dönüşümlerin Avrupada örnekleri var. 30 yıl, 40 yıl, 50 yıl süren... Plana dayalı... Uzun vadeli yapılan örnekler bunlar. Bu bir süreçtir.
Aslında Türkiyede bu işler çok çabuk yürütülüyor. Trabzonda köyden kente hızlı bir göç neticesinde çirkin bir kentleşme oluşmuştur. Bunu kimse inkar edemez. Bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Bu projeler yapılırken eksikler, hatalar olabilir mi? Elbette olabilir. Önemli olan art niyet olmasın. İyi niyetle yürütülen projeler bunlar. Trabzon halkı da bu manada mutludur diye düşünüyorum. Münferiden binasını kaybeden, yerine yenisini alamayan, yargının verdiği kararlarla mağdur olan, küskün insanlar olabilir. Uzun vadede kent kazanacağı için onlar da kazanacaklardır.
2 Trabzonspor'un siyasete bulaştırıldığı yönünde kamuoyunun tepkisi var. Trabzonspor Başkanı'nın görevdeyken siyasi düşüncelerini açıklayarak, miting alanlarında boy göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Trabzonspor bir sevdadır. Herkesin bir siyasi görüşü, dünya görüşü vardır. Siyaset zaten bir yaşam biçimidir. Siyaset yapmıyorum diyenler de siyaset yapar. Önemli olan bunu düzgün bir şekilde yapmaktır. İfadelerin düzgün kullanılması önemlidir. Birbirimizi kırarak siyaset yapmamalıyız. Bu güne kadar Trabzonsporda görev yapanlar da siyasetin içinde oldu. Trabzonsporda başkanlık, yöneticilik yaptılar. Burada her siyasi düşünceden, görüşten insanlar vardır. Sayın başkanın görevdeyken siyasi düşüncesini açıklama hakkı var mıdır? Bence vardır. Bu benim düşüncem ama genel kanaat şık bulabilir veya bulmayabilir. Ancak bu siyasi görüşünü baskı unsuru olarak kullanırlarsa bu doğru olmaz. Sayın başkanın da siyasi görüşünü baskı unsuru olarak kullandığını düşünmüyorum. Birbirimize hoşgörülü olmamız gerekiyor. Trabzonsporu yönetenler de, başkanlık düzeyinden, taraftar düzeyine kadar hoşgörülü olmalı. Sevgiyle yaklaşmalıyız. Birbirimizin eksilerini aramak yerine birbirlerimizin artılarını öne çıkartmamız gerekiyor.
TRABZONSPOR ZOR SÜREÇTE
Trabzonspor ciddi manada zor bir süreçten geçiyor. Siyaset yaşam biçimidir. Siyaset zaten sporun içinde vardır. Bu zamana kadar olmadı mı? Siyaset Fenerbahçenin de içinde oldu. Galatasarayın içinde de oldu. Trabzonsporun içinde de oldu. Türk futbolunun içinde siyaset oldu bu güne kadar. Olmadı dersek yalan söylemiş oluruz. Ancak bunu Trabzonspor apoleti ile artıya dönüştürme çabası varsa yanlış olur. Trabzonsporun ilkeleri, hedefleri, kriterleri var. Bunları gerçekleştirmek için mücadele yapmamız gerekiyor. Sayın başkana teşekkür etmek gerekiyor. Zor bir süreçten geçiyor Trabzonspor. Söylemlerinde, eylemlerinde incik boncuk hatalar olabilir. İnsanlar bazen hata da yapabilir. O halde bize düşen, doğru olanı kendisine anımsatıp, hatırlatıp doğru bir şekilde kulübümüzü, kentimizi temsil etmesini sağlamaktır. Yapılan da budur zaten.
3 Türkiyede genel manada medyanın yeniden yapılandırıldığı iddiaları var. Bu iddialar yerel medyada da gazetelerin el değiştirilerek bir arada toplandığı yönünde eleştirileri doğuruyor. Bu eleştirilere katılıyor musunuz?
BEN bu olaya biraz farklı bakıyorum. İngiltere örneği var önümüzde. Demokratik ülkelerde medyayı oluşturan patronların yan, tali işlerle uğraşmamaları gerekiyor. Bu benim insani düşüncemdir aynı zamanda. Medya medya olarak haberciliğini yapacak, onun üzerinden ticaretini yapacak, siyasetçi siyasetini yapacak, iş adamı işini yapacak, akademisyen akademisyenliğini yapacak. Medyanın mutfağını çok iyi bilmiyorum. Ben de duyuyorum el değiştirmeleri. Arkasında o var, bu var, kim var bilmiyorum. Türkiyede bu çok eskiden de vardır. Anımsamazsınız ama ta 1960lardan beri Tercümanlar vardı (Ilıcaklar), Milliyet Gazetesi (Karacanlar), Hürriyet Gazetesi bunlar zaman içinde el değiştirdiler. Bu işin taşınabilirliği, maddi boyutu, reytingi, dünya görüşü var. İktidarların ya da yönetenlerin, ülkenin desteği söz konusu. Bu her dönemde olmuştur.
Özelleştirmeyi savunduğumuz halde, liberalizmin son noktasına kadar özgürlükler anlamında uygulanmasını arzu ettiğimiz halde Türkiye pek çok alanda devletçi bir ülke. Herkesin devletle bir bağlantısı ilişkisi var. Trabzonda medyanın siyasi bir amaca münhasır el değiştirdiğini düşünmüyorum. Bazı iş adamları, bazı kişiler medyayı kullanarak ticaret yapmak isteyebilirler. Siyaset yapmak isteyebilirler. Ekonomik güçleri doğrultusunda bunu yatırım olarak görebilirler. Ama genel anlamda şunu söyleyebilirim: Bunların başarılı olacakları kanaatinde değilim. Neticede kendi yöneticilerini seçecek, sandık önüne gidecek olan halktır. Halkın teveccühü, desteği, kararıdır önemli olan. Sistem bu...