AK Parti Maçka Belediye Başkan aday adayı Hayati Yavuzdan çarpıcı açıklamalar.
AK Partiden Maçka Belediye Başkan aday adayı olan Hayati Yavuz, muhabirimiz Şükrü Üçüncünün sorularını yanıtlarken çarpıcı mesajlar verdi. İşte bu söyleşi...
■ ÜÇÜNCÜ: Öncelikle neden siyaset?
Yavuz: Siyaset insanlara bir hizmet aracı. Ben siyasete AK Partide başladım. 2001 yılında AK Parti kurulurken partiye sade bir üye olarak katıldım. O dönem birçok kişi partinin ismini bile telaffuz etmeye cesaret edemiyordu. Ardından 2004te yapılan il kongresinde AK Parti Trabzon İl Teşkilatında görev aldım. Ardından Maçka İl Genel Meclisi üyesi olarak ilçeye 5 yıl hizmet ettim. Maçkaya hizmet ederken de insanlarla iyi bir gönül bağı kurduk. Sadece toplantıdan toplantılara Maçkaya gitmedim. Her yapılan hizmeti yerinde gördük ve Maçka halkıyla iyi bir gönül bağı kurduk. Bu gönül bağı Maçkalı vatandaşlarımızla hiç ama hiç kopmadığından vatandaşımızın gösterdiği teveccühle yeniden Maçkada hizmet sahnesinde yer almaya karar verdim. Bu karar sadece Hayati Yavuz'un kararı değil, Maçka halkının bize gösterdiği teveccüh ve "bu işe talip ol" kararlılığıdır.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İSTİYOR
ÜÇÜNCÜ: Maçka halkı ile gerçekten istişare yaparak mı bu yola çıktınız?
Yavuz: Maçkada 5 yıl il genel meclisi üyesi olarak görev yaptım. Bir 5 yıl da aktif siyasetin dışında kaldım ama hep Maçkanın içerisindeydim. Maçka halkından hiç ama hiç kopmadım. 3 ay önce Maçkadan siyaset ve sivil toplum örgütlerinden 30 dolayında önemli kişi, bize "Seni Maçka'da belediye başkan adayı görmek istiyoruz. Sahaya çık ve bu işe sarıl" dedi. Ben de kendilerine "Siyasete biraz daha uzak kalmam gerekir" dedim. Gelen arkadaşlar beni ikna ettiler, neden aday adayı olmam gerektiğini uzun uzadıya anlattılar. Ben de kendilerine "Eğer sizler böyle düşünüyorsanız ben de bu isteğinize kayıtsız kalmam" dedim ve zamanı geldiğinde aday adaylığımı açıklayacağımı belirttim. Şimdi zamanı geldi ve haftaya Maçkada aday adaylığımızı parti binamızda yapacağım.
ÜÇÜNCÜ: Peki kimlerle istişare yaptınız?
Yavuz: Siyasette bazı olayları hemen değil ama zamanı geldiğinde açıklamak gerekir. Ben de bu olaya öyle bakıyorum. Kimler geldi? Eski belediye başkanları vardı, eski il genel meclisi üyeleri vardı, muhtarlarımız, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, partimizde görev yapmış ilçe yöneticileri, ilçe başkanları ve birkaç isim daha vardı. Ben bu istişareleri ramazanda Maçkada köy köy gezerek de yaparım. Beni tanımayan isimlere bile "Hayati Yavuz Maçkadan belediye başkan adayı olsa oy verir misin?" sorduğumda aldığım olumlu cevaplar beni daha çok heyecanlandırmış ve motive etmiştir. Ben bu yola Maçka halkı ile yaptığım istişareler sonucu çıktım.
Elmas yontulmadan kusursuz olmaz
ÜÇÜNCÜ: Siyasette yaptığınız hatalar oldu mu?
Yavuz: Tabiî ki. Bazen şunu yapmasaydım iyi olurdu dediğim zaman oldu. Olgun ve bilgili insan olacağız. Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmazsa insan da hayatın çilesini çekmeden olgunlaşamaz. Olgunlaşmamız için hayatı yaşamalıyız. Tek taraflı ve tek gözle bakarak değil, hayatın her sahasında olursak, samimi ve dürüst olursak olgunluğu yaşarız. Bir toplumun iki düşmanı vardır: cahillik ve tembellik. Son zamanlarda insanlar çalışmadan bir şeyleri elde etmeye çalışıyorlar. Fakat toplum bunları çok iyi biliyor.
ÜÇÜNCÜ: Acele etmeyeceğinizi söylüyorsunuz, zaman da daralıyor...
Yavuz: Ben hiçbir işte aceleci değilim. Düşünür taşınırım ne olur ne olmaz diye. Bu güne kadar asla küçük hesaplar peşinde koşmadım. Küçük işler peşinden de koşmayacağız. Toplumda eskiden bir problem olsa akil insanlar devreye girerdi. Fakat bu gitgide yok olma peşinde. Toplumda büyük kalmamış. İnsanoğlu sade iyi ve doğru olacak. İyi insanın, doğru insanın olmadığı yerde büyüklük yoktur. Doğruyu teşhir edecek, iyi bir dinleyici olacak, yumuşak konuşacak. Doğru ile yanlışa dur diyebilecek ağabeylerimizin eksikliğini yaşıyoruz. Toplumda birileri kendi düşünce ve fikirlerini insanlarımıza kabul ettirmeye çalışıyor. Başarı, saygı sevgi ve iyi bir dinleyici olursanız gelir. Biz Maçkada asla hizipleşmenin peşinde olmayacağız. Tek derdimiz, Maçkada hizmetin peşinde olmak.
Ben hizmete talip olurum sözlere değil
ÜÇÜNCÜ: Siz Maçkada siyaset yaptınız ama bu güne kadar öyle oldu böyle oldu diye yakınmadınız. Siyasetçi genelde yaşadıklarını anlatır ama siz 5 yıldır suskunsunuz...
Yavuz: Bir söz söyledim. Ben asla hizipleşmenin içerisinde olmam. Hizmete talip olurum. Boş sözler ve dedikodu bende asla olmaz. Allah nasip etmesin. Evet, ben Maçkada aktif siyaset yaptım ama insanlar arasında asla ayrım yapmadım. Bu güne kadar Maçkada aşağısı yukarısı, o dere bu vadi denirdi. Ben Hayati Yavuz olarak Maçkanın bütün köylerini ve mahallelerini aynı gördüm. Maçkanın Armağan ve Güney köyleri vardır. Çağlayan'ın hemen üstü ama Maçkaya bağlıdır. Hayati Yavuz orada vardır. Hayati Yavuz Temelli, Barışlı Bahçekayada vardır. Galyan vadisinde vardır. Esiroğlu beldesinde vardır. Mataracı Akmescitte vardır. Hamsiköy vadisinde vardır. Sümela vadisinde vardır. Mukaga deresinde vardır. Hayati Yavuz kısaca Maçkanın her köyünde, her mahallesinde mutlaka vardır. Maçkada halkımıza hizmetle ilgilendim.
ÜÇÜNCÜ: İsminiz ilçe başkanlığı için geçti fakat aday olmadınız, neden?
Yavuz: Aday adayı olmam için dostlarımdan çok ciddi bir baskı yapıldı. Yola da koyulduk. İyi bir ekip de yapmıştık. Fakat genel merkezimiz bizleri eski ilçe başkanı olan arkadaşla beraber Ankaraya çağırdı. Oturduk konuştuk. Genel merkez "Yarış olmasın, tek listeli bir seçim olsun" dedi. İlçe başkanlarının devam edenlerinin bir dönem daha görev yapmaları için bir temayül oluşmuştu genel merkezde. Ben de il başkanımız Adnan Günnar ile birlikte konuştum ve aday olmadım. Ama aday olsaydım kesinlikle seçimi kazanırdım. Fakat bu güne kadar partimle karşı karşıya gelmemeye çalıştım.