Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) koruması altındaki sığınmacı çocuklar, Giresun Üniversitesinin konuğu oldu.
Giresun Gezgin Fotoğrafçılar Derneğinin davetlisi olarak Gürcistan Tiflisten Giresuna gelen Abhazya Savaşından kaçan ve UNESCOnun koruması altındaki Sığınmacı Çocuklar Giresun Üniversitesinin konuğu oldu.
Giresun Üniversitesinin Güre Yerleşkesinde ağırladığı 26 kişilik Sığınmacı Gürcü çocuklarına burada yemek ikramında bulunularak müzik dinletisi sunuldu.
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Aygün Attar, Gürcü çocuklarının Giresundan döndüklerinde sevgi, hoşgörü ve şefkati anlatmalarını umut ettiğini ifade etti.
Rektör Attar, Devlet olarak uygulamış olduğumuz politika Yurtta sulh, cihanda suluh olması sebebiyle sevgi ve saygı çerçevesinde faaliyetler yürütülürken, savaş ve çatışmalar gibi travmalar kabul edilemez. Giresun doğasının sesine verildiğinde ahenkle barışı ve sevgiyi vurguladığını duyabiliriz.Bu sese kulak verenlerin organizasyonunda Giresun'a gelen ve bizlerinde ağırlamaktan onur duyduğumuz savaşın çocukları,minik yürekler döndüklerinde Giresunun tanımını sevgi,hoşgörü olarak yapacaklardır dedi.
Gürcistan Sığınmacılar Derneği üyesi Prof. Saleme Kampanadze ise, duydukları memnuniyeti dile getirdi.Sığınmacı Gürcü çocuklar, daha sonra Gürcü ve Türk müzikleri eşliğinde eğlendi.